Událost

Z laboratoře do hlavy – náš výzkum spojuje imunitu a neurologii

29. dubna 2025

Světový den imunologie, vyhlašovaný Mezinárodní unií imunologických společností (IUIS) již po osmnácté, se v roce 2025 zaměřuje na téma „Brain and Immunity: Immunological Insights into Neurological Disorders“. Zdůrazňuje klíčovou roli imunologického výzkumu v porozumění neurologickým onemocněním a obrací pozornost vědecké i klinické komunity k této dynamicky se rozvíjející oblasti. Pojďte s námi nahlédnout do světa, kde imunita a neurologie tvoří nový jazyk moderní medicíny.

Na oblast neuroimunitních souvislostí se zaměřuje také BioVendor Group – a to jak prostřednictvím vlastního výzkumu, tak distribucí specializovaných produktů od renomovaných partnerů. Stabilní a rostoucí skupina s více než 30 lety zkušeností v oblasti laboratorní diagnostiky a biotechnologií zahájila svou cestu jako distribuční firma, brzy poté vybudovala vlastní vývojové a výrobní kapacity a postupně se stala respektovaným dodavatelem in vitro diagnostiky i výzkumných řešení. Dnes propojuje vývoj, výrobu, výzkum i distribuci pod jednu značku a těží ze silného zázemí díky začlenění do mezinárodní investiční skupiny ARCHIMED.

V portfoliu nejdete produkty předních světových dodavatelů, například MADx, Bühlmann, D-tek, Aesku a IDS. Dále nabízíme diagnostická řešení POCT Bi-Reader nebo ELISA od společnosti BioVendor R&D, zaměřená na podporu laboratorní a výzkumné praxe.

Úzce spolupracuje s univerzitami, výzkumnými institucemi a Akademií věd České republiky a podporuje biotechnologické inovace jak v klinickém, tak v akademickém a startupovém prostředí.

Naším cílem je zpřístupnit špičkovou laboratorní diagnostiku všem, kdo mění svět medicíny k lepšímu – s vášní pro kvalitu, inovace a lidský rozměr.

 

MxA: Když periferní biomarker vypovídá o centrální nervové soustavě

MxA protein (Myxovirus resistance protein A) je interferon-indukovaný marker s vysokou specificitou pro virovou imunitní odpověď. Jeho hladiny v periferní krvi se zvyšují během 1–2 hodin po virové infekci a mohou dosáhnout až desetinásobku výchozích hodnot během 24–48 hodin. Tato dynamika činí z MxA citlivý nástroj pro detekci virových infekcí a diferenciaci od bakteriálních příčin [1]

MxA se v posledních letech dostává do popředí i v oblasti neuroimunologie

Jeho hladina v periferní krvi odráží aktivaci interferonové dráhy typu I, která hraje klíčovou roli v patogenezi autoimunitních neurologických onemocnění, jako je roztroušená skleróza [2], neuromyelitis optica spectrum disorder (NMOSD) [3] a systémový lupus erythematodes s CNS manifestací [4]. Výzkumy ukazují, že MxA může sloužit jako biomarker aktivity těchto onemocnění a pomoci v diferenciální diagnostice či sledování účinku imunomodulační léčby [5].

Biomarker na několika diagnostických platformách 

To umožňuje laboratořím i klinikům zvolit řešení odpovídající jejich provozu – a zároveň získat rychlou a spolehlivou informaci o virové aktivitě, včetně případů s neurologickým dopadem. 

 

 

Autoimunitní ozvěna: Když protilátky rozmlouvají s periferními nervy 

Periferní neuropatie s imunitně zprostředkovaným mechanismem představují významnou oblast, kde se neurověda a imunologie přirozeně prolínají.

Protilátky proti gangliosidům (GM1, GT1a, GD1a, GD1b, GQ1b) a proti myelinovému glykoproteinu MAG jsou významnými biomarkery u onemocnění, jako je Guillainův-Barrého syndrom (GBS), chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie (CIDP) a anti-MAG neuropatie.

Jejich detekce v séru pacienta napomáhá nejen v diferenciální diagnostice, ale také v monitorování průběhu onemocnění a v nasměrování vhodné imunomodulační léčby. 

BioVendor dodává na český trh ve výhradním zastoupení produkty od společnosti BÜHLMANN Laboratories AG:

  • GanglioCombi® MAG ELISA: umožňuje screening klinicky nejvýznamnějších protilátek proti pěti hlavním gangliosidům a epitopu HNK-1 (MAG) v jediném testu, v izotypech IgG i IgM.
  • anti-MAG Antibodies ELISA: jedná se o vysoce specifický test pro stanovení anti-MAG IgM protilátek proti purifikovanému MAG glykoproteinu izolovanému přímo z lidské mozkové tkáně. Díky použití vysoce purifikovaného antigenu dosahuje test výjimečné specificity a senzitivity a je právem považován za zlatý standard v detekci anti-MAG protilátek.

Oba zmiňované testy jsou celosvětově využívány pro diagnostiku autoimunitních neuropatií. Díky vysoké klinické specificitě, senzitivní detekci a standardizovanému provedení poskytují laboratořím a klinikům spolehlivý nástroj pro správné rozhodování při diagnostice a léčbě autoimunitních neuropatií. 

 

Neuromarkery pod kontrolou: Když imunitní signál promlouvá z mozku

Zánět, poškození axonů a neurodegenerace – klíčové procesy, které spojují neurologii a imunologii. Ve výzkumu i diagnostice nemocí, jako jsou roztroušená skleróza, ALS nebo Alzheimerova choroba, hraje důležitou roli kvantifikace specifických proteinových markerů.

Nabízíme ELISA testy pro klíčové biomarkery, mezi nimi:

  • GFAP (Glial Fibrillary Acidic Protein) – strukturální protein astrocytů a citlivý marker jejich aktivace nebo poškození. Zvýšené hladiny provázejí neurozánět, gliomy nebo traumatická poranění CNS.
  • pNF-H (Phosphorylated Neurofilament Heavy Chain) – stabilní marker axonálního poškození. Hladiny pNF-H korelují s mírou neurodegenerace u RS, ALS i autoimunitních neuropatií.
  • Tau protein – mikrotubulární protein zapojený do udržení neuronální stability, jeho patologická fosforylace je typická pro Alzheimerovu chorobu a další neurodegenerativní onemocnění.

Tyto markery slouží jako citlivé ukazatele patofyziologických změn v CNS a nacházejí uplatnění ve výzkumu, diagnostice i monitorování neurologických onemocnění.

Prohlédněte si kompletní nabídku v oblasti neuroimunologie

Zaujala vás diagnostická řešení z oblasti neuroimunologie? Obraťte se na nás:

Brožová Kristýna
Brožová Kristýna
Product Manager
Immunology & Allergology
Dostalíková Eva
Dostalíková Eva
Customer Support Specialist
Biochemistry & Hematology

Další aktuality

Novinka GBS status rodičky při příjmu. Spolehlivě a za 30 minut.

GBS status rodičky při příjmu. Spolehlivě a za 30 minut.

21. května 2025

Až u 80 % žen se GBS status mezi screeningem a porodem změní. Rozhodujte o podání IAP cíleně - test Vám umožní jednat podle reality, ochráníte víc, než jen mikrobiom novorozence.

Čtěte dále
Workshop Workshop Greiner: Portfolio pro spheroidy a organoidy

Workshop Greiner: Portfolio pro spheroidy a organoidy

29. května 2025

Zajímá vás kultivace spheroidů a organoidů? Přijměte pozvání na workshop, kde se detailně seznámíte s portfoliem produktů Greiner Bio-One určených pro 3D buněčné modely. 

Čtěte dále
Událost Pozvánka na EuroMedLab 2025

Pozvánka na EuroMedLab 2025

18. - 22. května 2025

Letos se opět účastníme prestižního kongresu EuroMedlab. Na našem stánku vás čekají ukázky nejnovějších technologií z oblasti laboratorní diagnostiky – od plně automatizovaného CLIA systému KleeYa®, přes multiplexní Microblot-Array testy, až po odborný poster zaměřený na biomarker uromodulin.

Čtěte dále
Workshop Incucyte & Octet v akci – ohlédnutí se za BioA workshopem

Incucyte & Octet v akci – ohlédnutí se za BioA workshopem

15. dubna 2025

Připomeňme si společně atmosféru workshopu zaměřeného na bioanalytické přístroje Sartorius. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a podíleli se na inspirativní atmosféře.

Čtěte dále
Událost Navázali jsme exkluzivní partnerství se společností Alifax

Navázali jsme exkluzivní partnerství se společností Alifax

14. dubna 2025

Po krátké pauze jsme opět navázali spolupráci se společností Alifax - nově se stáváme výhradním distributorem jejich produktů pro Českou i Slovenskou republiku. Tato obnovená spolupráce přináší do našeho portfolia špičkové technologie z oblastí hematologie, molekulární biologie i mikrobiologie. 

Čtěte dále
Novinka BioVendor Group Academy otevřela brány moderního vzdělávání

BioVendor Group Academy otevřela brány moderního vzdělávání

31. března 2025

Vzdělávání a sdílení know-how jsou klíčové pilíře BioVendor Group. Proto jsme vytvořili novou platformu, která propojuje studenty, odborníky, instituce a partnery s nejmodernějšími poznatky v oblasti biotechnologií a laboratorní diagnostiky.

Čtěte dále
Událost Den boje proti TBC: Proč nesmíme polevit?

Den boje proti TBC: Proč nesmíme polevit?

24. března 2025

Světový den boje proti tuberkulóze připomíná význam včasné diagnostiky a léčby této infekční nemoci. Ačkoliv Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkým výskytem TBC, počet nově diagnostikovaných případů v posledních letech mírně přibývá.

Čtěte dále
Událost Co přinesla konference RANK? Novinky z virologie a diagnostiky

Co přinesla konference RANK? Novinky z virologie a diagnostiky

19. - 20. března 2025

Pozornost byla věnována novinkám v léčbě HIV, COVID-19 i atypických pneumonií. Řeč přišla i na diagnostiku pomocí PCR a využití zdravotních dat v medicíně. Podívejte se, co dnes hýbe světem biomedicíny.

Čtěte dále