Novinka

Objevte MxA: Špičkový imunologický biomarker a jeho role v řízení infekcí a imunitních reakcí

říjen 2024

BioVendor Group představuje protein MxA, unikátní biomarker virové aktivity. Rozlišení mezi virovými a bakteriálními infekcemi pro účinnou antibiotickou léčbu – na třech různých platformách.

Proč se vyhnout nadměrnému užívání antibiotik?

Antimikrobiální rezistence představuje celosvětový problém v oblasti veřejného zdraví, který byl urychlen nadměrným užíváním antibiotik. Zvýšená rezistence na antimikrobiální látky vede k závažným infekcím, zdravotním komplikacím, delší hospitalizaci a zvýšené úmrtnosti.

Tento problém se týká zejména primární péče, kde je většina infekcí virových. Praktičtí lékaři vystavují přibližně 90 % všech receptů na antibiotika, především na infekce dýchacích cest. Nadměrné předepisování antibiotik nejenže přispívá ke vzniku rezistence, ale také zvyšuje riziko nežádoucích účinků a opakovaných vyšetření pacientů lékařem. Problém nadužívání antibiotik se neomezuje pouze na infekce dýchacích cest u dospělých, ale významně ovlivňuje také zranitelné skupiny jedinců, jako jsou novorozenci.

U novorozenců, zejména předčasně narozených, nadměrné užívání antibiotik narušuje maturaci imunitního systému, takže jsou náchylnější k infekcím a obecně zhoršenou imunitní odpovědí. Antibiotika mohou ovlivnit vývoj a funkci T a B buněk, které jsou klíčové pro adaptivní imunitu.

Akutní respirační infekce (ARI) představují příčinu u 41 % ze všech všech ambulantně podávaných antibiotik, přičemž přibližně polovina z nich je z lékařského hlediska nadbytečná. Navíc se odhaduje, že náklady na léčbu související s rezistencí na antibiotika jsou ve srovnání s antibiotickou léčbou dvojnásobné.

Účinné zásahy ke snížení nadměrného užívání antibiotik zahrnují zdokonalené laboratorní testy nebo spolehlivé POCT testy, které snižují diagnostickou nejistotu.

Jednoduché a levné testy mohou být vodítkem pro předepisování antibiotik v ambulantním prostředí a jsou považovány za úspěšnou strategii pro snížení nadužívání antibiotik. Použití testu MxA umožňuje vyloučit virovou infekci s až 95% citlivostí a 94% specificitou a výsledně umožňuje selektovat vhodné kandidáty pro léčbu antibiotiky.

Ekonomické přínosy testu MxA souvisí se snížením počtu ambulantních návštěv, návštěv pohotovosti, hospitalizací a snížení nákladů souvisejících s rezistencí na antibiotika.

Kvantitativní imunochromatografický test pro stanovení hodnoty lidskeho proteinu MxA (Myxovirus A).

 

MxA: Klíčový hráč v imunitní odpovědi na virové infekce

Lidský protein MxA (Myxovirus resistance protein1), kódovaný genem MX1, je 76kDa protein složený z 662 aminokyselinových zbytků a patří do nadrodiny dynaminových velkých GTPáz. Protein MxA hraje klíčovou roli v protivirové intracelulární obraně buněk a poskytuje ochranu proti široké škále virů, včetně virů chřipky, parainfluenzy, spalniček, coxsackie, hepatitidy B a Thogoto.

Tyto viry jsou inhibovány proteinem MxA v rané fázi jejich životního cyklu, tedy bezprostředně po vstupu do hostitelské buňky a před amplifikací jejich genomu.

Protein MxA se hromadí v cytoplazmě a endoplazmatickém retikulu. Zdá se, že membrána endoplazmatického retikula poskytuje interakční platformu, která usnadňuje rozpoznání a zachycení virového cíle. MxA rozpoznává virovou infekci tím, že detekuje a zachycuje struktury nukleokapsidů a virus se tak stává nedostupným pro tvorbu nových virových částic.

Exprese lidského proteinu MxA je indukována výhradně a v závislosti na dávce IFN-alfa anebo IFN-beta, nikoli však IFN-gama, IL-1, TNF-alfa nebo jiných cytokinů.

 

Význam MxA v klinické diagnostice

Protein MxA s nízkou bazální koncentrací a dlouhým poločasem rozpadu má jako laboratorní ukazatel virové infekce své výhody. Klinické studie uvádí protein MxA v krvi jako laboratorní ukazatel rozlišující systémové a bakteriální infekce a jako spolehlivý ukazatel biologické dostupnosti IFN typu I během léčby pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) podle doporučení EMA (Evropská agentura pro léčivé přípravky).

Kdo může využít test MxA?

Test MxA může využít řada poskytovatelů zdravotní péče i pacientů. Je užitečný pro pacienty s infekcemi horních cest dýchacích, krevní banky pro screening dárců a nemocnice pro monitorování příjemců orgánů nebo při předoperačním a pooperačním vyšetření. Soukromá zdravotnická zařízení, zejména ta se zaměřením na cestovní medicínu a tropické nemoci, mohou test využít k screeningu na tropické virové horečky přenášené krví, jako jsou horečka dengue, malárie a žlutá zimnice. Test také může být užitečný pro hodnocení aktivity onemocnění Sjögrenova syndromu (pro stratifikaci pacientů podle pozitivity IFN) a roztroušené sklerózy (pro monitorování účinnosti léčby interferonem beta) ve specializovaných zdravotnických zařízeních.

Od výzkumu po IVD – tři platformy nabízející komplexní řešení

Již více než 10 let nabízíme ELISA test pro lidský MxA pro výzkumné účely a bylo publikováno mnoho studií s využitím tohoto testu. Aktuálně BioVendor Group uvádí na trh nový laterální test pro rychlou diagnostiku s certifikací CE IVD. Brzy bude také uveden nový test CLIA vyvinutý laboratořemi BioVendor Group na platformě KleeYa®, určený pro rutinní laboratorní analýzy s automatizovaným provozem. Celkově nabízíme vhodná řešení pro různé uživatele, včetně výzkumných laboratoří, ambulantních klinik, nemocničních laboratoří a globálních logistických laboratoří.

 

Chtěli byste více informací o využití biomarkeru MxA? Kontaktujte nás.

Dostalíková Eva
Dostalíková Eva
Customer Support Specialist
Biochemistry & Hematology

Další aktuality

Novinka GBS status rodičky při příjmu. Spolehlivě a za 30 minut.

GBS status rodičky při příjmu. Spolehlivě a za 30 minut.

21. května 2025

Až u 80 % žen se GBS status mezi screeningem a porodem změní. Rozhodujte o podání IAP cíleně - test Vám umožní jednat podle reality, ochráníte víc, než jen mikrobiom novorozence.

Čtěte dále
Workshop Workshop Greiner: Portfolio pro spheroidy a organoidy

Workshop Greiner: Portfolio pro spheroidy a organoidy

29. května 2025

Zajímá vás kultivace spheroidů a organoidů? Přijměte pozvání na workshop, kde se detailně seznámíte s portfoliem produktů Greiner Bio-One určených pro 3D buněčné modely. 

Čtěte dále
Událost Pozvánka na EuroMedLab 2025

Pozvánka na EuroMedLab 2025

18. - 22. května 2025

Letos se opět účastníme prestižního kongresu EuroMedlab. Na našem stánku vás čekají ukázky nejnovějších technologií z oblasti laboratorní diagnostiky – od plně automatizovaného CLIA systému KleeYa®, přes multiplexní Microblot-Array testy, až po odborný poster zaměřený na biomarker uromodulin.

Čtěte dále
Událost Z laboratoře do hlavy – náš výzkum spojuje imunitu a neurologii

Z laboratoře do hlavy – náš výzkum spojuje imunitu a neurologii

29. dubna 2025

Světový den imunologie, vyhlašovaný UIS, se v roce 2025 zaměřuje na téma „Brain and Immunity: Immunological Insights into Neurological Disorders“. Zdůrazňuje klíčovou roli imunologického výzkumu v porozumění neurologickým onemocněním a obrací pozornost vědecké i klinické komunity k této dynamicky se rozvíjející oblasti. 

Čtěte dále
Workshop Incucyte & Octet v akci – ohlédnutí se za BioA workshopem

Incucyte & Octet v akci – ohlédnutí se za BioA workshopem

15. dubna 2025

Připomeňme si společně atmosféru workshopu zaměřeného na bioanalytické přístroje Sartorius. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a podíleli se na inspirativní atmosféře.

Čtěte dále
Událost Navázali jsme exkluzivní partnerství se společností Alifax

Navázali jsme exkluzivní partnerství se společností Alifax

14. dubna 2025

Po krátké pauze jsme opět navázali spolupráci se společností Alifax - nově se stáváme výhradním distributorem jejich produktů pro Českou i Slovenskou republiku. Tato obnovená spolupráce přináší do našeho portfolia špičkové technologie z oblastí hematologie, molekulární biologie i mikrobiologie. 

Čtěte dále
Novinka BioVendor Group Academy otevřela brány moderního vzdělávání

BioVendor Group Academy otevřela brány moderního vzdělávání

31. března 2025

Vzdělávání a sdílení know-how jsou klíčové pilíře BioVendor Group. Proto jsme vytvořili novou platformu, která propojuje studenty, odborníky, instituce a partnery s nejmodernějšími poznatky v oblasti biotechnologií a laboratorní diagnostiky.

Čtěte dále
Událost Den boje proti TBC: Proč nesmíme polevit?

Den boje proti TBC: Proč nesmíme polevit?

24. března 2025

Světový den boje proti tuberkulóze připomíná význam včasné diagnostiky a léčby této infekční nemoci. Ačkoliv Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkým výskytem TBC, počet nově diagnostikovaných případů v posledních letech mírně přibývá.

Čtěte dále