Událost

Týden mozku 2024: Svět neurovědy na dosah ruk

11. - 17. března 2024
Tradiční festival přednášek a workshopů Týden mozku přináší nejnovější objevy a trendy ve výzkumu mozku a neurovědy. Letos se koná se v týdnu od 11. do 17. března 2024.

V rámci globální iniciativy Brain Awareness Week, největší světové kampaně zaměřené na zvyšování veřejného povědomí o významu a přínosech vědeckého bádání v oblasti mozku, se Česká repubika zapojí do celosvětového osvěty. V týdnu od 11. do 17. března 2024 se v České republice odehraje 63 akcí, od přednášek po workshopy, všechny s cílem rozšířit naše obzory.

Festivalový program Týdne mozku je zdarma a částečně i online

Vstup na všechny festivalové akce je zdarma, na přednášky a další akce doprovodného programu je většinou nutné rezervovat si místo, a to v sekci Program po rozkliknutí konkrétní akce.

Hlavní část festivalu se uskuteční prezenčně, v prostorách Akademie věd České republiky na Národní třídě v Praze. Některé části programu se rovněž odehrávají v prostorách partnerských organizací a jsou dostupné online.

 

Témata přednášek tohoto ročníku budou například:   

  • proměny mozkových funkcí během života a vliv stárnutí na ně
  • neurosteroidy jako nová léčiva poporodních depresí nebo dětské epilepsie
  • naladění novorozenců na mateřskou řeč
  • parazité napadající lidský mozek
  • jak zjistit a porazit Alzheimerovu nemoc… a mnohé další.

 

Jak týden mozku rezonuje u nás v BioVendoru?

Výzkum a diagnostika mozku a neurodegenerativních onemocnění jsou velmi významným tématem i u nás v BioVendoru. 

 

Alzheimerova choroba

Účastníme se dvou prestižních evropských projektů – ADDIT-CE (Alzheimer's Disease Diagnostics Innovation and Translation to Clinical Practice in Central Europe, No. 101087124) a InterTAU (Integrative structural biology of pathological tau protein, an appealing therapeutic target for Alzheimer’s disease modifying drugs, Horizon 2020, No. 873127). Oba projekty propojují akademickou a podnikatelskou sféru a přinášejí nové poznatky a strategie v oblasti výzkumu, léčby a diagnostiky Alzheimerovy choroby.

 

Cévní mozková příhoda

Jsme součástí STROKE BRNO Research Cluster, jehož posláním je mezioborové propojování výzkumných institucí a fakultní nemocnice se zapojením zkušených odborníků a talentovaných mladých vědců a spolupráce se státní správou.

Podíleli jsme se na řešení grantu INBIO (Engineering of New Biomaterials and Biopharmaceuticals for the Diagnosis and Treatment of the Cerebrovascular and Neurodegenerative Diseases, CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_026/0008451) pro vývoj nových diagnostických metod cévní mozkové příhody (na principu microRNA) a vývoj nových trombolytik pro léčbu. 

Tímto tématem se také zabývají naši partneři v Loschmidtových laboratořích, které jsou součástí Masarykovy univerzity, a na výzkumném ústavu RECETOX.

 

Nádory mozku

S cílem personalizace terapie pro pacienty s rakovinou mozku jsme vyvinuli soupravu fastGEN Brain Cancer Kit pro vyšetření mutačního stavu specifických onkogenů – IDH 1 a IDH 2. Naše souprava nabízí vynikající analytické parametry a rychlé zpracování pro laboratorní diagnostiku pomocí ultracitlivé a specifické technologie fastGEN.

V našem portfoliu NGS aktuálně nabízíme uživatelsky přívětivé diagnostické soupravy se softwarovým řešením i pro onkogeny KRAS, NRAS, BRAF, EGFR, PIK3CA, TERT, POLE/CTNNB1 a TP53.

 

Dejme hlavy dohromady

Protože věříme, že obousměrné sdílení zkušeností mezi výzkumnou a aplikační sférou je nejefektivnější způsob, jak zkrátit cestu k inovacím, jsme hrdí na to, že na cestě k lepšímu pochopení nejsložitějšího orgánu lidského těla – mozku, máme řadu silných partnerů jako jsou například kolegové v CEITEC, České alzheimerovské společnosti, Akademii věd ČR, Slovenské akademii věd a dalších. A že budováním účinné vědecké sítě pomáháme urychlit vývoj inovativních způsobů diagnostiky a léčby. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem, věnovali nám svůj čas a část mozkové kapacity a přejeme Vám příjemný Týden mozku! 

Další aktuality

Novinka Objevte MxA: Špičkový imunologický biomarker a jeho role v řízení infekcí a imunitních reakcí

Objevte MxA: Špičkový imunologický biomarker a jeho role v řízení infekcí a imunitních reakcí

říjen 2024

BioVendor Group představuje protein MxA, unikátní biomarker virové aktivity. Rozlišení mezi virovými a bakteriálními infekcemi pro účinnou antibiotickou léčbu – na třech různých platformách.

Čtěte dále
Událost Připojte se k nám na X. Kongresu KMINE 2024 v Ostravě

Připojte se k nám na X. Kongresu KMINE 2024 v Ostravě

30. října - 1. listopadu 2024

Naše organizace se i letos zúčastní X. ročníku Kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie. Infektologové, mikrobiologové a epidemiologové z České republiky i Slovenska zde budou sdílet své zkušenosti, diskutovat o nejnovějších výzvách a představovat inovace v oboru.

Čtěte dále
Událost BioVendor na celostátním Sympoziu klinické biochemie FONS 2024

BioVendor na celostátním Sympoziu klinické biochemie FONS 2024

22. - 24. září 2024

Naše aktivní účast na celostátním Sympoziu Klinické biochemie FONS 2024, konaném v Pardubicích, se tentokrát zaměřila na panelovou diskuzi o problematice IVDR.

Čtěte dále
Událost Zkušenosti s měřením elektrolytů pomocí EXIAS e|1 ve FNUSA

Zkušenosti s měřením elektrolytů pomocí EXIAS e|1 ve FNUSA

září 2024

Na oddělení klinické biochemie FNUSA v Brně byl otestován přístroj EXIAS e|1 od rakouské firmy EXIAS Medical GmbH. A jak celé testování dopadlo se dočtete v tomto článku.

Čtěte dále
Novinka Sepse, záleží na každé minutě

Sepse, záleží na každé minutě

srpen 2024

Rychlá a přesná diagnostika je v moderní medicíně klíčová, zejména při léčbě život ohrožujících infekcí, jako jsou sepse. Identifikace přítomných bakterií a stanovení jejich citlivosti na antibiotika přímo z pozitivních hemokultur může zásadně ovlivnit celkový výsledek léčby. 

Čtěte dále
Událost Prague Pride 2024: Podpora zdraví a diverzity pokračuje

Prague Pride 2024: Podpora zdraví a diverzity pokračuje

10. srpna 2024

Stejně jako loni, tak i letos využíváme špičkový systém GeneXpert od společnosti Cepheid, který nám umožňuje provádět testování přímo na místě odběru. Díky této pokročilé technologii můžeme nejen zkrátit čekací dobu na výsledky, ale také zajistit jejich vysokou přesnost a spolehlivost.

Čtěte dále
Novinka Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

1. července 2024

Přáli byste si přístroj, který Vám pomůže s péčí o buněčné kultury, vyselektuje správné buňky pro další proces a zanalyzuje interakce buněčných produktů? Seznamte se.

Čtěte dále
Událost CLIA workshop ve slovenském duchu

CLIA workshop ve slovenském duchu

20. června 2024

Ke konci června jsme na Karásku uspořádali workshop zaměřený na řešení CLIA. Zúčastnilo se ho 6 klientů z různých koutů Slovenska, od Žiliny, Piešťan až po Prešov. 

Čtěte dále