Událost

Týden mozku 2024: Svět neurovědy na dosah ruk

11. - 17. března 2024
Tradiční festival přednášek a workshopů Týden mozku přináší nejnovější objevy a trendy ve výzkumu mozku a neurovědy. Letos se koná se v týdnu od 11. do 17. března 2024.

V rámci globální iniciativy Brain Awareness Week, největší světové kampaně zaměřené na zvyšování veřejného povědomí o významu a přínosech vědeckého bádání v oblasti mozku, se Česká repubika zapojí do celosvětového osvěty. V týdnu od 11. do 17. března 2024 se v České republice odehraje 63 akcí, od přednášek po workshopy, všechny s cílem rozšířit naše obzory.

Festivalový program Týdne mozku je zdarma a částečně i online

Vstup na všechny festivalové akce je zdarma, na přednášky a další akce doprovodného programu je většinou nutné rezervovat si místo, a to v sekci Program po rozkliknutí konkrétní akce.

Hlavní část festivalu se uskuteční prezenčně, v prostorách Akademie věd České republiky na Národní třídě v Praze. Některé části programu se rovněž odehrávají v prostorách partnerských organizací a jsou dostupné online.

 

Témata přednášek tohoto ročníku budou například:   

  • proměny mozkových funkcí během života a vliv stárnutí na ně
  • neurosteroidy jako nová léčiva poporodních depresí nebo dětské epilepsie
  • naladění novorozenců na mateřskou řeč
  • parazité napadající lidský mozek
  • jak zjistit a porazit Alzheimerovu nemoc… a mnohé další.

 

Jak týden mozku rezonuje u nás v BioVendoru?

Výzkum a diagnostika mozku a neurodegenerativních onemocnění jsou velmi významným tématem i u nás v BioVendoru. 

 

Alzheimerova choroba

Účastníme se dvou prestižních evropských projektů – ADDIT-CE (Alzheimer's Disease Diagnostics Innovation and Translation to Clinical Practice in Central Europe, No. 101087124) a InterTAU (Integrative structural biology of pathological tau protein, an appealing therapeutic target for Alzheimer’s disease modifying drugs, Horizon 2020, No. 873127). Oba projekty propojují akademickou a podnikatelskou sféru a přinášejí nové poznatky a strategie v oblasti výzkumu, léčby a diagnostiky Alzheimerovy choroby.

 

Cévní mozková příhoda

Jsme součástí STROKE BRNO Research Cluster, jehož posláním je mezioborové propojování výzkumných institucí a fakultní nemocnice se zapojením zkušených odborníků a talentovaných mladých vědců a spolupráce se státní správou.

Podíleli jsme se na řešení grantu INBIO (Engineering of New Biomaterials and Biopharmaceuticals for the Diagnosis and Treatment of the Cerebrovascular and Neurodegenerative Diseases, CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_026/0008451) pro vývoj nových diagnostických metod cévní mozkové příhody (na principu microRNA) a vývoj nových trombolytik pro léčbu. 

Tímto tématem se také zabývají naši partneři v Loschmidtových laboratořích, které jsou součástí Masarykovy univerzity, a na výzkumném ústavu RECETOX.

 

Nádory mozku

S cílem personalizace terapie pro pacienty s rakovinou mozku jsme vyvinuli soupravu fastGEN Brain Cancer Kit pro vyšetření mutačního stavu specifických onkogenů – IDH 1 a IDH 2. Naše souprava nabízí vynikající analytické parametry a rychlé zpracování pro laboratorní diagnostiku pomocí ultracitlivé a specifické technologie fastGEN.

V našem portfoliu NGS aktuálně nabízíme uživatelsky přívětivé diagnostické soupravy se softwarovým řešením i pro onkogeny KRAS, NRAS, BRAF, EGFR, PIK3CA, TERT, POLE/CTNNB1 a TP53.

 

Dejme hlavy dohromady

Protože věříme, že obousměrné sdílení zkušeností mezi výzkumnou a aplikační sférou je nejefektivnější způsob, jak zkrátit cestu k inovacím, jsme hrdí na to, že na cestě k lepšímu pochopení nejsložitějšího orgánu lidského těla – mozku, máme řadu silných partnerů jako jsou například kolegové v CEITEC, České alzheimerovské společnosti, Akademii věd ČR, Slovenské akademii věd a dalších. A že budováním účinné vědecké sítě pomáháme urychlit vývoj inovativních způsobů diagnostiky a léčby. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem, věnovali nám svůj čas a část mozkové kapacity a přejeme Vám příjemný Týden mozku! 

Další aktuality

Událost CLIA workshop ve slovenském duchu

CLIA workshop ve slovenském duchu

20. června 2024

Ke konci června jsme na Karásku uspořádali workshop zaměřený na řešení CLIA. Zúčastnilo se ho 6 klientů z různých koutů Slovenska, od Žiliny, Piešťan až po Prešov. 

Čtěte dále
Událost Workshop Aesku na Karásku

Workshop Aesku na Karásku

11. - 12. černa 2024

Stejně jako minulý rok, jsme i letos přivítali na Karásku laboratorní pracovníky, kteří se specializují na přípravu a vyhodnocení metody nepřímé imunofluorescence. 

Čtěte dále
Událost Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. 

Čtěte dále
Událost Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

6. června 2024

Krásné datum 6.6. propojilo kolegy z českých a slovenských divizí naší firmy, aby se již po čtvrté setkali na půdě areálu Šneksport. 

Čtěte dále
Událost Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

5. - 6. června 2024

Veletrh je již za námi. Byly to dva dny plné inovací, objevů a inspirativních setkání! Pojďte se spolu s námi podívat, jak to celé probíhalo. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a udělali z této akce nezapomenutelný zážitek.

Čtěte dále
Událost  Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

1. - 2. června 2024

V Berlíně se uskutečnil 57. ročník ESHG, kde byly prezentovány nejnovější výzkumy genomu, technologické inovace a diskutovány etické otázky. Hlavními řečníky byli Svante Pääbo a další nositelé Nobelovy ceny.

Čtěte dále
Událost Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

23. května 2024

Podruhé jsme s nadšením přivítali partnery projektu ADDIT-CE* na workshopu zaměřeném na inovace v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci.

Čtěte dále
Událost Jsme hrdí signatáři projektu STEM

Jsme hrdí signatáři projektu STEM

květen 2024

Kraj, město, univerzity a hi-tech firmy budou spolupracovat na popularizaci technického vzdělávání v Jihomoravském kraji. Ambicí společného úsilí je získání většího počtu expertů a expertek v oblasti, která odborníky dlouhodobě potřebuje a poptává.

Čtěte dále