Událost

Týden mozku 2024: Svět neurovědy na dosah ruk

11. - 17. března 2024
Tradiční festival přednášek a workshopů Týden mozku přináší nejnovější objevy a trendy ve výzkumu mozku a neurovědy. Letos se koná se v týdnu od 11. do 17. března 2024.

V rámci globální iniciativy Brain Awareness Week, největší světové kampaně zaměřené na zvyšování veřejného povědomí o významu a přínosech vědeckého bádání v oblasti mozku, se Česká repubika zapojí do celosvětového osvěty. V týdnu od 11. do 17. března 2024 se v České republice odehraje 63 akcí, od přednášek po workshopy, všechny s cílem rozšířit naše obzory.

Festivalový program Týdne mozku je zdarma a částečně i online

Vstup na všechny festivalové akce je zdarma, na přednášky a další akce doprovodného programu je většinou nutné rezervovat si místo, a to v sekci Program po rozkliknutí konkrétní akce.

Hlavní část festivalu se uskuteční prezenčně, v prostorách Akademie věd České republiky na Národní třídě v Praze. Některé části programu se rovněž odehrávají v prostorách partnerských organizací a jsou dostupné online.

 

Témata přednášek tohoto ročníku budou například:   

  • proměny mozkových funkcí během života a vliv stárnutí na ně
  • neurosteroidy jako nová léčiva poporodních depresí nebo dětské epilepsie
  • naladění novorozenců na mateřskou řeč
  • parazité napadající lidský mozek
  • jak zjistit a porazit Alzheimerovu nemoc… a mnohé další.

 

Jak týden mozku rezonuje u nás v BioVendoru?

Výzkum a diagnostika mozku a neurodegenerativních onemocnění jsou velmi významným tématem i u nás v BioVendoru. 

 

Alzheimerova choroba

Účastníme se dvou prestižních evropských projektů – ADDIT-CE (Alzheimer's Disease Diagnostics Innovation and Translation to Clinical Practice in Central Europe, No. 101087124) a InterTAU (Integrative structural biology of pathological tau protein, an appealing therapeutic target for Alzheimer’s disease modifying drugs, Horizon 2020, No. 873127). Oba projekty propojují akademickou a podnikatelskou sféru a přinášejí nové poznatky a strategie v oblasti výzkumu, léčby a diagnostiky Alzheimerovy choroby.

 

Cévní mozková příhoda

Jsme součástí STROKE BRNO Research Cluster, jehož posláním je mezioborové propojování výzkumných institucí a fakultní nemocnice se zapojením zkušených odborníků a talentovaných mladých vědců a spolupráce se státní správou.

Podíleli jsme se na řešení grantu INBIO (Engineering of New Biomaterials and Biopharmaceuticals for the Diagnosis and Treatment of the Cerebrovascular and Neurodegenerative Diseases, CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_026/0008451) pro vývoj nových diagnostických metod cévní mozkové příhody (na principu microRNA) a vývoj nových trombolytik pro léčbu. 

Tímto tématem se také zabývají naši partneři v Loschmidtových laboratořích, které jsou součástí Masarykovy univerzity, a na výzkumném ústavu RECETOX.

 

Nádory mozku

S cílem personalizace terapie pro pacienty s rakovinou mozku jsme vyvinuli soupravu fastGEN Brain Cancer Kit pro vyšetření mutačního stavu specifických onkogenů – IDH 1 a IDH 2. Naše souprava nabízí vynikající analytické parametry a rychlé zpracování pro laboratorní diagnostiku pomocí ultracitlivé a specifické technologie fastGEN.

V našem portfoliu NGS aktuálně nabízíme uživatelsky přívětivé diagnostické soupravy se softwarovým řešením i pro onkogeny KRAS, NRAS, BRAF, EGFR, PIK3CA, TERT, POLE/CTNNB1 a TP53.

 

Dejme hlavy dohromady

Protože věříme, že obousměrné sdílení zkušeností mezi výzkumnou a aplikační sférou je nejefektivnější způsob, jak zkrátit cestu k inovacím, jsme hrdí na to, že na cestě k lepšímu pochopení nejsložitějšího orgánu lidského těla – mozku, máme řadu silných partnerů jako jsou například kolegové v CEITEC, České alzheimerovské společnosti, Akademii věd ČR, Slovenské akademii věd a dalších. A že budováním účinné vědecké sítě pomáháme urychlit vývoj inovativních způsobů diagnostiky a léčby. 

Děkujeme, že jste dočetli až sem, věnovali nám svůj čas a část mozkové kapacity a přejeme Vám příjemný Týden mozku! 

Další aktuality

Událost Mikrobiom: Tichý vládce vašeho zdraví

Mikrobiom: Tichý vládce vašeho zdraví

27. června 2025

Buďte v té nejlepší společnosti – s miliardami těch správných mikroorganismů. Střevní mikrobiom – tichý šéf ve vyloučené lokalitě s překvapivě velkým slovem. Dnes slavíme Mezinárodní den mikrobiomu a připomínáme si jeho zásadní roli pro zdraví i životní prostředí.

Čtěte dále
Událost LVL na míru pro vaši laboratoř – přijedeme, předvedeme

LVL na míru pro vaši laboratoř – přijedeme, předvedeme

24. června 2025

Máte zájem o řešení pro efektivní a bezpečné skladování vzorků? Rádi za vámi přijedeme, vše přivezeme a společně najdeme to pravé řešení pro vaši laboratoř. 

Čtěte dále
Událost Špičkové technologie Sartorius: Co vše dnes bioanalýza umí?

Špičkové technologie Sartorius: Co vše dnes bioanalýza umí?

17. - 19. červen 2025

Ponořili do světa bioanalytiky během školení v Göttingenu. A co jsme si z něj odnesli? Znalosti, ale i inspiraci, jak ještě lépe odpovídat na výzvy moderní vědy.

Čtěte dále
Novinka Novinka v portfoliu: analyzátor respons® 240c od DiaSys

Novinka v portfoliu: analyzátor respons® 240c od DiaSys

13. června 2025

Jak může respons® 240c zjednodušit stanovení HbA1c a ušetřit čas v laboratoři? Seznamte se s plně automatizovaným analyzátorem, který přináší přesnost, efektivitu a minimální potřebu údržby.

Čtěte dále
Událost LVL Technologies hostilo globální summit a sdílelo své know-how

LVL Technologies hostilo globální summit a sdílelo své know-how

2. - 6. června 2025

Jak proměnit zkumavku v chytré řešení? A co všechno obnáší bezpečné a efektivní uchovávání vzorků? LVL na summitu ve Stuttgartu předalo know-how i vize do budoucna. Co zaznělo a proč má jejich systém náskok?

Čtěte dále
Událost MALDI Biotyper: Nové nástroje pro řešení starých výzev

MALDI Biotyper: Nové nástroje pro řešení starých výzev

3. června 2025

Jak rychle odhalit původce sepse a kde leží budoucnost mikrobiologické diagnostiky? MALDI Biotyper ukázal své možnosti na odborném setkání v Praze – plném novinek, inspirací z praxe i silných jmen světové i české mikrobiologie.

Čtěte dále
Událost Herpes simplex virus – od Hippokrata po moderní diagnostiku

Herpes simplex virus – od Hippokrata po moderní diagnostiku

2. června 2025

Většina infekcí HSV probíhá bez příznaků, přesto může představovat vážné riziko – například v těhotenství nebo při oslabení imunity. Jak spolehlivě odhalit virus, který se tak dobře skrývá?

Čtěte dále
Workshop Workshop Greiner: Portfolio pro spheroidy a organoidy

Workshop Greiner: Portfolio pro spheroidy a organoidy

29. května 2025

Jaké výhody přináší produkty CELLdisc nebo ThinCert pro 3D kultivace buněk? Podívejte se, jak probíhal odborný workshop s firmou Greiner Bio-One zaměřený na moderní přístupy k práci s spheroidy a organoidy.

Čtěte dále