Novinka

Nový způsob testování: LAMP testy jsou rychlé a účinné, mohou být řešením pro plošné testování

LAMP testy však narozdíl od PCR nevyžadují izolaci nukleové kyseliny (RNA), ani speciální přístroj pro amplifikaci (termocycler), přesto si však zachovávají větší citlivost, než v současnosti nejvíce využívané antigenní testy. “Pro zdravotnická zařízení, která budou LAMP testy využívat, bude jistě významným přínosem finanční úspora při odstranění izolačního kroku. Toto zároveň umožní laboratořím snazší plánování kapacit a zvýšení průchodnosti vzorků laboratoří,” dodává Pindurová.

BioVendor Group představuje další z využitelných metod diagnostiky viru SARS-CoV-2 a uvádí na trh LAMP testy.

Jednoduchost provedení umožní zavedení tohoto testu i do portfolia laboratoří, které nedisponují speciálním vybavením pro molekulární diagnostiku. Velkým laboratořím zase mohou LAMP testy ušetřit čas i náklady. A v neposlední řadě umožní rychlé, kvalitní a cenově dostupné testování zájemců i mimo centrální laboratoře, např. na mobilních stanovištích.

Další výhodou inovativních testů je, že si vystačí se vzorky slin. Právě výtěr z nosohltanu je totiž u mnohých hlavní příčinou odporu vůči plošnému testování.

Jednoduchost – klíč k úspěchu plošného testování

LAMP testy jsou navrženy pro uživatelsky komfortní provedení přímo v místě odběru. “Laicky řečeno, LAMP testům stačí určitá teplota. Vše se odehrává v jediné zkumavce – díky tomu je možné analyzovat vzorky v běžných laboratořích či mobilních odběrových místech,” dodává Pindurová.

Přístroj, který si může dovolit každý

LAMP testy brzy doplní i přenosný přístroj, jehož pořízení si může dovolit i malá firma. “Náš detektor přijde řádově na desítky tisíc korun. Práce s ním už nemůže být jednodušší – stačí vložit vzorek a vyčkat na provedení testu. Zelená kontrolka znamená negativní výsledek, červená pozitivní,” popisuje možnou budoucnost plošného testování ředitelka molekulární divize BioVendor Group.

Šance na návrat k normálu

Právě kombinace cenové dostupnosti, rychlosti a spolehlivosti předurčuje LAMP testy k využití všude tam, kde doposud slouží antigenní testy s vysokým procentem falešně negativních výsledků.Zavedení nové technologie z brněnských laboratoří do plošných preventivních opatření by mohlo znamenat zásadní obrat ve vývoji pandemické situace – a urychlení návratu zpět k běžnému životu každého z nás.

Nová diagnostická metoda právě prochází certifikací a je tak zatím dostupná pro vědecké účely (RUO), brzy ale bude možné ji aplikovat také pro klinické využití (CE IVD) například v rámci plošného testování větších podniků nebo během hromadných akcí.

Více o LAMP testech najdete na webu biovendor.com/LAMP

Líbil se vám článek? Chcete sledovat, co se děje ve světě diagnostiky a objevů?
Sledujte náš LinkedIn a dejte o článcích vědět ostatním.

Další aktuality

Událost CLIA workshop ve slovenském duchu

CLIA workshop ve slovenském duchu

20. června 2024

Ke konci června jsme na Karásku uspořádali workshop zaměřený na řešení CLIA. Zúčastnilo se ho 6 klientů z různých koutů Slovenska, od Žiliny, Piešťan až po Prešov. 

Čtěte dále
Událost Workshop Aesku na Karásku

Workshop Aesku na Karásku

11. - 12. černa 2024

Stejně jako minulý rok, jsme i letos přivítali na Karásku laboratorní pracovníky, kteří se specializují na přípravu a vyhodnocení metody nepřímé imunofluorescence. 

Čtěte dále
Událost Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. 

Čtěte dále
Událost Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

6. června 2024

Krásné datum 6.6. propojilo kolegy z českých a slovenských divizí naší firmy, aby se již po čtvrté setkali na půdě areálu Šneksport. 

Čtěte dále
Událost Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

5. - 6. června 2024

Veletrh je již za námi. Byly to dva dny plné inovací, objevů a inspirativních setkání! Pojďte se spolu s námi podívat, jak to celé probíhalo. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a udělali z této akce nezapomenutelný zážitek.

Čtěte dále
Událost  Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

1. - 2. června 2024

V Berlíně se uskutečnil 57. ročník ESHG, kde byly prezentovány nejnovější výzkumy genomu, technologické inovace a diskutovány etické otázky. Hlavními řečníky byli Svante Pääbo a další nositelé Nobelovy ceny.

Čtěte dále
Událost Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

23. května 2024

Podruhé jsme s nadšením přivítali partnery projektu ADDIT-CE* na workshopu zaměřeném na inovace v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci.

Čtěte dále
Událost Jsme hrdí signatáři projektu STEM

Jsme hrdí signatáři projektu STEM

květen 2024

Kraj, město, univerzity a hi-tech firmy budou spolupracovat na popularizaci technického vzdělávání v Jihomoravském kraji. Ambicí společného úsilí je získání většího počtu expertů a expertek v oblasti, která odborníky dlouhodobě potřebuje a poptává.

Čtěte dále