Událost

Nárůst případů černého kašle v České republice

duben 2024
Ačkoliv je černý kašel často vnímán jako nemoc, která patří do minulosti, letošní statistiky ukazují něco zcela jiného. Čelíme vysokému počtu případů této infekce. Nejvíce ohroženi jsou novorozenci a senioři, pro které může být černý kašel smrtelně nebezpečný. Nicméně, riziko nákazy hrozí prakticky každému.

Vrací se epidemie minulosti?

Ochrana před nemocí je zajištěna pouze pravidelným očkováním, neboť ani předchozí onemocnění, ani očkování nezajišťuje dlouhodobou imunitu. To vede k šíření bakterie mezi lidmi všech věkových skupin a k nárůstu počtu případů onemocnění. Případů černého kašle bylo podle úterních údajů letos do konce března 5297 a odhady Státního zdravotního ústavu naznačují, že celkový počet může do konce roku dosáhnout až 10 000. Z dat zdravotnických ročenek vyplývá, že více nakažených na českém území za celý rok bylo jen ve třech letech těsně po zahájení očkování v roce 1958. V tomto roce jich bylo přes 32 7763, v roce 1959 pak 18 978 a 5568 v roce 1960.

Jsme připraveni 

Poskytujeme detekční sadu ampliCube Respiratory Bacterial Panel 2, což je Real-time Multiplex RT-PCR test na detekci původců černého kašle. Tento test umožňuje snadnou manipulaci, nabízí vysokou citlivost a specifičnost, a je kompatibilní s většinou běžných PCR cyklérů. Navíc, naše PCR testy splňují přísné normy EU pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro. 

Detekční sada ampliCube Respiratory Bacterial Panel 2

Od mírných příznaků k závažným komplikacím

Černý kašel, způsobený bakterií Bordetella pertussis, je vysoce nakažlivé onemocnění přenášené kapénkami. Začíná běžnými příznaky jako teplota a mírný kašel, který se postupně zhoršuje do záchvatů kašle, může dokonce dojít k zvracení. U dětí mladších tří měsíců se mohou objevit i netypické příznaky. 

Věříme, že s přijatými opatřeními a pokračujícím úsilím o informovanost a prevenci se nám podaří tuto vlnu onemocnění brzy překonat.

Máte zájem o detekční sadu? Dejte nám vědět, rádi vám poskytneme více informací.

Dulavová Eva
Dulavová Eva
Product Manager

Další aktuality

Novinka Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

1. července 2024

Přáli byste si přístroj, který Vám pomůže s péčí o buněčné kultury, vyselektuje správné buňky pro další proces a zanalyzuje interakce buněčných produktů? Seznamte se.

Čtěte dále
Událost CLIA workshop ve slovenském duchu

CLIA workshop ve slovenském duchu

20. června 2024

Ke konci června jsme na Karásku uspořádali workshop zaměřený na řešení CLIA. Zúčastnilo se ho 6 klientů z různých koutů Slovenska, od Žiliny, Piešťan až po Prešov. 

Čtěte dále
Událost Workshop Aesku na Karásku

Workshop Aesku na Karásku

11. - 12. černa 2024

Stejně jako minulý rok, jsme i letos přivítali na Karásku laboratorní pracovníky, kteří se specializují na přípravu a vyhodnocení metody nepřímé imunofluorescence. 

Čtěte dále
Událost Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. 

Čtěte dále
Událost Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

6. června 2024

Krásné datum 6.6. propojilo kolegy z českých a slovenských divizí naší firmy, aby se již po čtvrté setkali na půdě areálu Šneksport. 

Čtěte dále
Událost Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

5. - 6. června 2024

Veletrh je již za námi. Byly to dva dny plné inovací, objevů a inspirativních setkání! Pojďte se spolu s námi podívat, jak to celé probíhalo. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a udělali z této akce nezapomenutelný zážitek.

Čtěte dále
Událost  Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

1. - 2. června 2024

V Berlíně se uskutečnil 57. ročník ESHG, kde byly prezentovány nejnovější výzkumy genomu, technologické inovace a diskutovány etické otázky. Hlavními řečníky byli Svante Pääbo a další nositelé Nobelovy ceny.

Čtěte dále
Událost Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

23. května 2024

Podruhé jsme s nadšením přivítali partnery projektu ADDIT-CE* na workshopu zaměřeném na inovace v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci.

Čtěte dále