Událost

Jsme hrdí signatáři projektu STEM

květen 2024

Kraj, město, univerzity a hi-tech firmy budou spolupracovat na popularizaci technického vzdělávání v Jihomoravském kraji. Ambicí společného úsilí je získání většího počtu expertů a expertek v oblasti, která odborníky dlouhodobě potřebuje a poptává.

Vize a cíle memoranda

Na VUT, MU a MENDELU studuje v tzv. STEM (science – technology – engineering – mathematics) oborech aktuálně zhruba 25 000 mladých lidí. Cílem memoranda, které podepsali zástupci velkých soukromých firem, univerzit, města Brna a Jihomoravského kraje, je zvýšit počet uchazečů v těchto oborech k akademickému roku 2028/29 o 30 %*. Ambicí společného úsilí je získání většího počtu expertů a expertek v oblasti, která odborníky dlouhodobě potřebuje a poptává.

*Počet přihlášených na technické obory by díky projektu měl narůst do pěti let o 30 % – patnáctiprocentní nárůst přitom zřejmě zajistí demografická křivka, dalších patnáct by měly přidat aktivity projektu. S vyhodnocením se ale počítá i po deseti letech, kdy se bude sledovat počet absolventů.

Memorandum, které má podpořit technické a přírodovědné vzdělávání, vzniklo z iniciativy brněnských technologických společností, univerzit, města, kraje i dalších subjektů. 

Patříme tak mezi necelou dvacítku partnerů, kteří se zavázali splnit cíl projektu do konce roku 2029. Koordinátorem aktivit, které mají směřovat k větší popularizaci STEM oborů, bude brněnský FabLab. Kraj bude v rámci projektu zapojovat hlavně zřizované střední školy, Vzdělávací institut Morava, Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu, Moravian Science Centre a SVČ Lužánky Brno.

„Rozvoj STEM oborů v regionu nám v budoucnu přidá strategickou výhodu. Brno je už teď baštou velkých technologických hráčů a my potřebujeme jít naproti jejich dalšímu úspěchu a vychovávat děti k technickému vzdělání už na základních školách,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Počátky projektu

Prvními kroky v projektu bude vytvoření pracovní skupiny ambasadorů z řad firem, učitelů základních a středních škol a vysokoškolských odborníků. V začátcích bude potřeba taky zmapovat už stávající aktivity, které na podporu a popularizaci přírodovědných a technických oborů v regionu máme. 

Síťování a propojování bude pak další fází. Inspiraci chce FabLab čerpat i v zahraničí a zaměřovat se tak bude i na podobné projekty, které už mimo území Česka fungují. 

V rámci studie kariérního rozhodování bude zjišťovat, co a kdo ovlivňuje mladé lidi při volbě budoucího povolání, kam obrací svoji pozornost, kde čerpají informace – a tam pak směřovat i další aktivity projektu.

 FabLab bude nadto připravovat komunikační kampaň, která zajistí, že se potřebné informace o jednotlivých akcích, kurzech, seminářích a dalších aktivitách na poli technického vzdělávání dostanou k žákům, studentům a dalším potenciálním uchazečům o STEM obory. 

Právě kvůli zkušenostem s ženskou částí cílové skupiny se do projektu zapojila taky organizace Czechitas, která by měla ne jenom pomáhat mýty bořit, ale taky aktivně předcházet tomu, abychom se s nimi v budoucnu vůbec museli potkávat.

"Chceme bořit největší mýty o technickém vzdělávání, které ve společnosti bez jakéhokoli opodstatnění existují. Třeba to, že to nejsou obory pro holky nebo že vystudovaný technik stojí u padesát let starého stroje v továrně. Opak je přitom pravdou – dnes mluvíme o high-tech provozech s moderními technologiemi, mikrotechnologiemi, mluvíme o dobře placených pozicích s velkým potenciálem,“ říká Tomáš Mejzlík, jednatel brněnského FabLabu.

Aktuality v projektu můžete sledovat na LinkedIn profilu STEM projekt.

Signatáři projektu STEM:

SpolečnostSídlo
ABBVyskočilova 1561/4a, Michle, 140 00 Praha 4
BioVendor – Laboratorní medicínaKarásek 1767/1, Řečkovice, 621 00 Brno
CzechitasVáclavské náměstí 837/11, Nové Město, 110 00 Praha
FabLab BrnoPurkyňova 649/127, 612 00 Brno
Garrett Motion Czech RepublicTuřanka 1387/100, Slatina, 627 00 Brno
HoneywellV Parku 2326/18, 148 00 Praha 4 – Chodov
Honeywell, spol. s r.o. – HTS CZ o.z.Tuřanka 1387/100, 627 00 Brno
IDEA StatiCaŠumavská 519/35, Veveří, 602 00 Brno
Jihomoravský krajŽerotínovo náměstí 449/3, 601 82 Brno
Masarykova univerzitaŽerotínovo nám. 617/9, 601 77 Brno
Mendelova univerzita v BrněZemědělská 1665/1, 613 00 Brno
ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC1. máje 2230, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
SAP ČRBucharova 2817/11, Stodůlky, 158 00 Praha 5
Statutární město BrnoDominikánské náměstí 196/1, 602 00 Brno
Thermo Fisher Scientific BrnoVlastimila Pecha 1282/12, 627 00 Brno – Černovice
Tietoevry Czechianáměstí Biskupa Bruna 3399/5, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava
Vysoké učení technické v BrněAntonínská 548/1, 601 90 Brno
YunexV parku 2308/8, Chodov, 148 00 Praha 4

Další aktuality

Novinka Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

5. - 6. června 2024

Připravte se na dva dny plné inovací, objevů a inspirativních setkání! Navštivte nás na stánku C12 v hale 1! Nenechte si tuto skvělou příležitost ujít. Veletrh se koná pouze jednou za dva roky.

Čtěte dále
Událost Workshop - Inovace ve výuce mikroskopování

Workshop - Inovace ve výuce mikroskopování

25. dubna 2024

Máte i vy zájem přivést tento workshop na svou univerzitu nebo vzdělávací instituci? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi přijedeme a představíme vám tyto pokročilé technologie přímo u Vás v laboratoři. 

Čtěte dále
Událost Inovace v oblasti tkáňových kultur

Inovace v oblasti tkáňových kultur

22. května 2024

Pořádali jsme workshop v oblasti tkáňových kultur, který proběhl v pražských prostorách BIOCEV. Celý den se nesl ve znamení zajímavých a obohacujících přednášek.

Čtěte dále
Novinka fastGEN BCR::ABL1 Cancer kit – cesta k personalizované léčbě leukemie

fastGEN BCR::ABL1 Cancer kit – cesta k personalizované léčbě leukemie

1. května 2024

BioVendor MDx představuje revoluční NGS řešení fastGEN, první komerčně dostupný NGS kit pro detekci fúzního genu BCR::ABL1.

Čtěte dále
Událost Světový den imunologie

Světový den imunologie

29. dubna 2024
Jako každý rok bychom rádi využili příležitosti Světového dne imunologie, abychom poděkovali našim věrným zákazníkům a spolupracovníkům za jejich důvěru v naše imunologické a alergologické produkty.
Čtěte dále
Událost Naše účast na 26. celostátní konferenci DNA diagnostiky

Naše účast na 26. celostátní konferenci DNA diagnostiky

17. - 19. dubna 2024

Na Celostátní konferenci DNA diagnostiky, která se letos konala v brněnském hotelu Passage, jsme hrdě reprezentovali naše žlutobílomodré barvy a představili naše produkty v oblasti molekulární diagnostiky. 

Čtěte dále
Událost Ministryně pro vědu, výzkum a inovace pochválila BioVendor Academy

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace pochválila BioVendor Academy

9. dubna 2024
Paní Helena Langšádlová nás poctila návštěvou, během které jsme měli příležitost strávit příjemné chvíle v obohacující diskuzi o klíčových tématech naší společnosti a možnostech jejího dalšího rozvoje.
Čtěte dále
Událost Vítejte na setkání uživatelů technologie ALEX

Vítejte na setkání uživatelů technologie ALEX

11. dubna 2024

Společně se zástupci společnosti MADx jsme v dubnu pořádali historicky první ALEX uživatelský den, zaměřený na multiplexní stanovení specifických IgE, uživatelské zkušenosti a prezentaci plánovaných novinek.

Čtěte dále