Novinka

GeneXpert – expert na diagnostiku nejen HIV

Pandemie onemocnění AIDS v 80. letech zničila nespočet mladých životů. S velkým úsilím se vědci snažili přijít na kloub nové záhadě, s cílem úspěšně čelit bleskovému šíření zákeřného nepřítele. Prakticky jediným řešením byla po dlouhá léta prevence a dostatečná informovanost společnosti.

Právě kvůli šíření povědomí o možných způsobech nákazy, potažmo následné léčbě, byl 1. prosinec ustanoven Světovým dnem boje proti AIDS.

Od roku 1988 je tento den symbolem solidarity, osvěty a urputného boje se zrádným virem.

Čtyři dekády výzkumu posunuli péči o pacienty a celkovou diagnostiku mílovými kroky vpřed. Nyní víme, jak důležitá je nejen prevence, ale především včasná detekce viru. Rychlé zahájení léčby je zcela klíčovým faktorem pro kvalitnější život infikovaných osob.

Testování zatím bohužel není součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře. Probíhá výhradně na žádost pacienta. Alternativní možností je využít bezplatné, anonymní diagnostiky v HIV testovacích centrech.

 

Právě anonymita často hraje velmi důležitou roli v rozhodování, zda se dát testovat. Na vlastní kůži si tuto skutečnost ověřili naši kolegové Martin Beer a Hana Štégnerová, kteří na letošním Prague Pride pomáhali s testováním zájemců. Během 10 hodin provedli v improvizované laboratoři Domu světla asi 800 testů.

BioVendor Group je hrdým partnerem laboratoří a testovacích center v boji s AIDS. K odhalování přítomnosti HIV a dalších nakažlivých chorob nám slouží analyzátor GeneXpert, absolutní špička na trhu od společnosti Cepheid, doplněný rozsáhlou nabídkou detekčních kitů. Naše platforma GeneXpert Vám zajistí rychlé a spolehlivé výsledky testů.

 

Máte ještě spoustu nezodpovězených otázek? Obraťte se na naše kolegy z produktové skupiny molekulární diagnostiky BioVendor - Laboratorní medicína a.s. Ochotně Vám pomohou Martin Beer a Hana Štégnerová.