Rychlejší nástup personalizace léčby, prediktivní medicína a všeobecný přínos pro kvalitu a efektivitu zdravotní péče – to jsou hlavní očekávání, se kterými BioVendor Group zakládá novou divizi zaměřenou na vývoj inovativních molekulárně-diagnostických metod. Tento významný krok reflektuje vizi budoucnosti in vitro diagnostického odvětví i celkového směřování skupiny BioVendor Group.
Výzkumu a vývoji molekulárně diagnostických metod se vědecké týmy BioVendor Group systematicky věnují dlouhodobě. Nová divize BioVendor MDx má tyto aktivity zastřešit a podpořit další prosazování inovativních metod do rutinní diagnostické praxe.
Těžištěm aktivit BioVendor MDx je rozvoj klíčových projektů skupiny – NGS, LAMP a miRNA, na jejichž vývoji pracují vědecké týmy BioVendor R&D v úzké spolupráci s rakouskými kolegy ze společnosti ViennaLab.
Za vedení společnosti je zodpovědná MSc. Eva Pindurová, Ph.D., která se molekulární diagnostice v BioVendoru dlouhodobě věnuje. “Molekulární diagnostika je nejrychleji se rozvíjející odvětví in vitro diagnostiky a my v ní spatřujeme obrovský potenciál pro zlepšení zdravotní péče nástroji personalizované a prediktivní medicíny. Tímto směrem také orientujeme naše úsilí v této oblasti,” vysvětluje. Její slova potvrzují i prvotní výsledky vývojových týmů. Produkt pro charakterizaci střevního mikrobiomu je jedním z prvních klíčových nástrojů pro individuální přístup k ovlivnění kondice trávícího traktu. Pro vývoj dalších diagnostických NGS panelů je využita vlastní revoluční technologie fastGEN.
Příklon k molekulární diagnostice je klíčovým mezníkem ve směřování skupiny BioVendor Group. “V Molekulární diagnostice vidíme, vedle imunodiagnostiky, příležitost k naplnění naší dlouhodobé vize dostupné, spolehlivé a personalizované diagnostiky,” vysvětluje generální ředitel BioVendor Group Michal Kostka.
BioVendor Group je společnost se sídlem v Brně, která se během 30 let své existence rozrostla v mezinárodní skupinu biotechnologických firem. V současnosti patří mezi přední hráče ve vývoji, výrobě a distribuci in vitro diagnostických produktů. Vedle molekulárně diagnostických metod se věnuje například vývoji plně automatizovaného, random access chemiluminescenčního řešení CLIA nebo konfirmační technologii Microblot Array.
Věnuje se také podpoře vědy, výzkumu a mladých talentů prostřednictvím úzké spolupráce s celou řadou univerzit, Jihomoravským inovačním centrem a vlastní BioVendor Academy. Zakladatelem a dlouhodobým vlastníkem společnosti byl vizionář a podnikatel Viktor Růžička. V současnosti je Biovendor Group v majetku investiční společnosti Consillium českého podnikatele Tomáše Němce.