Událost

Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

1. - 2. června 2024

V Berlíně proběhl 57. ročník ESHG 2024, kterého se zúčastnilo více než 4 500 specialistů na lidskou genetiku. Na programu byly prezentace nejnovějších výzkumů genomu, technologických inovací a diskuse o etických otázkách. Hlavními řečníky byli Svante Pääbo a další nositelé Nobelovy ceny. Konference také poskytla mnoho příležitostí k navazování kontaktů.

Proč právě Berlín?

Berlín, moderní město plné kontrastů, je nejen centrem kultury a umělecké avantgardy, ale také místem s bohatou a často rozporuplnou historií. Je to město, které má mnoho společného s lidskou genetikou, protože zde sídlí mnoho předních výzkumných institucí zaměřených na genetiku a biotechnologie. Berlín je jedním z nejvýznamnějších center vysokoškolského vzdělávání a výzkumu v Německu a celé Evropě, a nabízí špičkové programy v oblasti genetiky. Mnoho nositelů Nobelovy ceny, včetně jmen jako Albert Einstein, Max Planck a Robert Koch, je historicky spjato s berlínskými univerzitami.

Není proto překvapením, že organizační výbor European Society of Human Genetics zvolil Berlín jako místo konání 57. ročníku své konference. Vědci z různých oborů lidské genetiky, včetně molekulární genetiky, cytogenetiky, biochemické genetiky, genové terapie, genomiky, bioinformatiky, klinické genetiky, pediatrie, onkologie, hematologie a neurologie, se začátkem června sešli v kongresové a výstavní aréně CityCube v Berlíně.

Od teorie k praktickým dovednostem

Konference ESHG tradičně poskytuje platformu pro nejnovější poznatky v oblasti lidské genetiky, z vědeckého i technologického hlediska. Letošní program zahrnoval všechny aspekty lidské genetiky, od výzkumu lidského genomu a jednotlivých genetických či chromozomálních onemocnění až po praktické otázky organizace služeb v této oblasti.

Konference nezůstala jen u tradičních formátů, ale nabídla i vzdělávací sekce, zajímavá sympózia a workshopy. Prostor byl vyhrazen také pro mladé vědce. Vedle špičkového vývoje poskytla příležitost i pro účastníky hledající základnější školení prostřednictvím tzv. pre-meeting courses.

Přednáškový maraton

Příležitost setkat se s předními světovými genetiky si nenechala ujít ani ředitelka R&D ve společnosti ViennaLab Diagnostics, Johanna Trupke: “Konference mi přišla nesmírně zajímavá, protože byla skvělou příležitostí seznámit se s nejnovějšími trendy v lidské genetice. Ty se týkaly jak technologických aspektů, tak i nových poznatků v oblasti různých genetických onemocnění. Jedná se o velmi rozsáhlou konferenci, takže je nemožné, aby se jeden člověk zúčastnil všech přednášek, protože se mnoho sekcí překrývá. Naštěstí jsou přednášky i postery dostupné online.“ 

Její slova potvrzují i statistiky kongresu: 5 oceněných přednášek renomovaných vědců, 30 sympozií, 11 vzdělávacích a plenárních sekcí s celkovým počtem 110 řečníků. Když k tomu připočteme 23 praktických workshopů, 3 sekce „Get2gether“ na podporu profesních spojení a rozsáhlou posterovou sekci s 3 153 přihlášenými abstrakty, je zřejmé, že některé přednášky budou muset delegáti shlédnout až z domova.

Genetika v pohybu: exony, telomery, peptidové vakcinace

Nás samozřejmě zajímalo, jaká konkrétní témata nyní hýbou molekulárním světem a co zaujalo posluchače v auditoriu. Na to jsme se zeptali Anny Kolouchové, Business Development Manažerky společnosti BioVendor MDx, která na našem stánku představovala fastGEN technologii a současně měla možnost navštívit několik vybraných přednášek.

Výzkumníci se stále více zaměřují na sekvenování celých exonů/genomů a sekvenování dlouhých čtení. Pozornost směřuje především na nekódující části a telomery, o jejichž přínosu se vedou intenzivní diskuse. My jsme navštívili hlavně prezentace představující nové možnosti léčby interferujících onkogenů a přesnou medicínu obecně. Tady bych ráda zmínila nové poznatky týkající se peptidové vakcinace, která znamená významný pokrok v léčbě nádorů, zejména glioblastomů, na něž lze jen obtížně cílit,“ shrnuje poznatky z konference. 

Proč je důležité sekvenovat neandrtálský genom

Úroveň odborného programu ESHG 2024 podtrhují jména předních vědců. Profesorka Cecilia Lindgrenová z Ústavu genomiky endokrinologie a metabolismu na Oxfordské univerzitě představila svou dvacetiletou práci v oblasti genetiky obezity. Angus Clarke, emeritní profesor genetiky na Cardiffské univerzitě, se zaměřil na sociální a etické aspekty lidské genetiky. James R. Lupski, profesor molekulární a lidské genetiky na Baylor College of Medicine, rozebíral principy biologické rovnováhy a komplementarity jako základy evoluce a genomické medicíny.

„Speciálně bych vyzdvihla vystoupení švédského genetika, profesora Svante Pääba, který v roce 2022 získal Nobelovu cenu za objevy, týkající se genomů vyhynulých homininů a evoluce člověka,“ říká Anna Kolouchová. Jeho přednáška „Paleogenomika jako nástroj k objasnění genetického základu moderních nemocí“ přispěla k našemu chápání evoluce člověka. Svante Pääbo totiž poprvé sekvenoval neandrtálský genom, což umožnilo vědcům porovnat genom neandrtálců s moderními lidmi a odhalit genetické rozdíly a podobnosti.

Na konferenci nás reprezentovali

Další aktuality

Událost Přijďte nás navštívit na konferenci RANK

Přijďte nás navštívit na konferenci RANK

19. - 20. března 2025

Konference se uskuteční v hotelu Zlatá Štika v Pardubicích, kde nás najdete na stánku č. 15. Rády vám představíme novinky v laboratorní diagnostice a analýze nukleových kyselin. Zastavte se za našimi specialistkami a zjistěte, co je nového v oboru!

Čtěte dále
Novinka BioVendor Group navazuje partnerství s investiční společností ARCHIMED

BioVendor Group navazuje partnerství s investiční společností ARCHIMED

10. března 2025

BioVendor Group mění vlastníka a spojuje se se strategickým partnerem, čímž posiluje své vývojové a expanzní kapacity na globálním trhu diagnostiky.

Čtěte dále
Událost Medlab 2025: Inovace, partnerství a nové trendy v diagnostice

Medlab 2025: Inovace, partnerství a nové trendy v diagnostice

10. března 2025

Veletrh s více než 20 000 návštěvníky přinesl nová partnerství a rostoucí zájem o pokročilé laboratorní technologie. Klíčová témata letošního ročníku veletrhu patřila automatizaci, dostupnosti NGS sekvenování, POCT a využití umělé inteligence v diagnostice.

Čtěte dále
Novinka Objevte nový web GENOVESA a získejte přístup k pokročilým softwarovým řešením

Objevte nový web GENOVESA a získejte přístup k pokročilým softwarovým řešením

17. února 2025

Vše, co jste chtěli vědět o softwaru, najdete nyní přehledně na jednom místě. S potěšením vám představujeme naše nové webové stránky GENOVESA.

Čtěte dále
Workshop Od buňky k proteinu: Incucyte a Octet na jednom pódiu

Od buňky k proteinu: Incucyte a Octet na jednom pódiu

13. února 2025

Už poněkolikáté jsme uspořádali odborný workshop zaměřený na špičkové bioanalytické technologie od společnosti Sartorius, který opět přilákal odborníky z akademické i komerční sféry na Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Čtěte dále
Událost Revoluce v diagnostice na Colours of Sepsis

Revoluce v diagnostice na Colours of Sepsis

28. - 29. ledna 2025

Na Colours of Sepsis 2024 jsme představili revoluční diagnostické technologie, včetně Molecular Mouse od Alifax, která vzbudila mimořádný zájem. Co tato inovace přináší a jak mění diagnostiku?

Čtěte dále
Událost Meet Health. Future. People.

Meet Health. Future. People.

11. - 14. listopad 2024

BioVendor Group se i letos zúčastnil prestižního veletrhu MEDICA. Na tradičním místě se setkali kolegové, obchodní partneři a zástupci všech divizí skupiny, aby společně sdíleli novinky a nejnovější trendy z diagnostiky. Přečtěte si, jak probíhal druhý listopadový týden v Düsseldorfu.

Čtěte dále
Novinka fastGEN MSI Kit: Komplexní pohled na molekulární profil nádoru

fastGEN MSI Kit: Komplexní pohled na molekulární profil nádoru

2. prosinec 2024

BioVendor Group představuje nejnovější produkt - fastGEN MSI Kit. Tento inovativní test pro detekci mikrosatelitní nestability (MSI) využívá nejmodernější technologii sekvenování nové generace (NGS), čímž přináší do oblasti molekulární diagnostiky rychlost, přesnost a citlivost na zcela nové úrovni.

Čtěte dále