Událost

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. Mezi naše partnery patří například Masarykova univerzita a Mendelova univerzita v Brně.

Oblast tzv. industriálních PhD prací spojuje akademický svět s podnikatelskou sférou a přináší významné inovace v oblasti výzkumu a diagnostiky.

Dotační projekt ADDIT-CE

V rámci dotačního projektu ADDIT-CE*, zaměřeného na výzkum a vývoj inovací v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci, byl vytvořen pilotní program pro nadané studenty doktorského studia. Díky naší účasti v tomto projektu jsme mohli přivítat dvě doktorandky z Masarykovy univerzity v Brně, Anetu Vaškovou a Anetu Kozelekovou, které spolupracují s naším oddělením CriCo pod vedením Darii Strouhalové.

*ADDIT-CE: Alzheimer's Disease Diagnostics Innovation and Translation to Clinical Practice in Central Europe, 101087124

Aneta Vašková: "Industriálny PhD program mi ponúkol jedinečnú možnosť spojiť vedecký výskum na univerzite s praktickým využitím vo firme akou je BioVendor…"

Aneta studuje druhý ročník doktorského programu Matematická biologie, bioinformatika a modelování na Masarykově univerzitě ve spolupráci s Loschmidtovými laboratořemi v ústavu RECETOX a zaměřuje se na výzkum biochemických a biofyzikálních funkcí apolipoproteinu E (ApoE). Cílem její práce je rozvíjet nové přístupy k léčbě Alzheimerovy nemoci. Spolupráce s BioVendorem jí umožňuje produkci ApoE proteinu v lidských buňkách, což je pro její výzkum velkým přínosem.

Industriálny PhD program mi ponúkol jedinečnú možnosť spojiť vedecký výskum na univerzite s praktickým využitím vo firme akou je BioVendor, čo hodnotím ako veľkú výhodu pre moju budúcu kariéru. Nový smer výskumu sústredený na proteín ApoE a jeho vplyv na výskum Alzheimerovej choroby pre mňa predstavuje vzrušujúcu a zásadnú zmenu, kde sa učím nové techniky a prístupy,“ doplňuje Aneta Vašková.

Aneta Kozeleková: “Velmi kladně oceňuji přátelskou atmosféru a nápomocný kolektiv na oddělení CriCo.”

Aneta je studentkou třetího ročníku doktorského studia na Masarykově univerzitě ve spolupráci s CEITEC – Central European Institute of Technology, kde se zaměřuje na charakterizaci struktury a interakcí proteinů spojených s neurodegenerativními onemocněními. Díky našemu laboratornímu, metodickému a technologickému vybavení má možnost připravit biologicky relevantní formu Tau proteinu v savčích buňkách, což by v její domovské laboratoři bylo obtížné dosáhnout.

Nad nabídkou dlouhodobější stáže v BioVendoru jsem dlouho neváhala, neboť jsem si mimo jiné chtěla rozšířit obzory za hranice akademické sféry. Práce v BioVendoru mi přináší možnosti naučit se nové metody a přístupy jako např. přípravu proteinů v savčích buňkách, ale také poznat firemní kulturu. Velmi kladně oceňuji přátelskou atmosféru a nápomocný kolektiv na oddělení CriCo.“ dodává Aneta Kozeleková.

Iveta Křepelková: “Ráda bych poděkovala celému týmu Molekulární diagnostiky společnosti BioVendor za pomoc a příjemné pracovní prostředí…”

Iveta začala spolupracovat s BioVendor Group hned po ukončení magisterského studia biochemie v roce 2014. Byla zaměstnána v dceřiné společnosti BioVendor Instruments, kde se podílela na vývoji a testování přístrojů pro laboratorní diagnostiku. I když ji tato technicky zaměřená oblast zaujala, stále ji to táhlo zpět k biochemii a molekulární biologii.

V roce 2017 proto začala pracovat na své disertační práci na oddělení Vývoje molekulární diagnostiky v rámci BioVendor R&D, kde dodnes působí jako samostatný pracovník výzkumu a vývoje se zaměřením na vývoj detekčních souprav pro stanovení krátkých RNA a aplikaci krátkých RNA v klinické diagnostice.

Její disertační práce patří mezi průkopníky průmyslových doktorátů. Vznikla pod vedením doc. MUDr. Igora Kisse, Ph.D., MBA, a byla vypracována na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Odbornými konzultanty byli prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. (CEITEC), a Mgr. Martina Hložánková, CSc (BioVendor R&D).

V rámci mé disertační práce se nám podařilo propojit univerzitu, společnost BioVendor a klinické pracoviště, čímž jsme vytvořili všestrannou mezioborovou spolupráci, která pro mě byla velkým přínosem. Téma práce je velmi atraktivní, a když člověk pracuje na něčem, co může reálně pomoci s diagnózou onemocnění, je to tou nejlepší motivací. Ráda bych poděkovala celému týmu Molekulární diagnostiky společnosti BioVendor za pomoc, příjemné pracovní prostředí a za možnost zde disertační práci vypracovat. Pokud vím, není to ve všech firmách samozřejmostí.“ dodává Iveta Křepelková pár vlastních slov.

Iveta úspěšně ukončila doktorské studium v únoru tohoto roku a promoce ji čeká pravděpodobně v červnu. Srdečně Ivetě blahopřejeme a přejeme jí hodně úspěchů v osobním i pracovním životě.

Chtěl/a byste i Vy získat stáž v BioVendor Academy? Ozvěte se nám

Hronská Alexandra
Hronská Alexandra
Head of HR

Další aktuality

Událost Z laboratoře do hlavy – náš výzkum spojuje imunitu a neurologii

Z laboratoře do hlavy – náš výzkum spojuje imunitu a neurologii

29. dubna 2025

Světový den imunologie, vyhlašovaný UIS, se v roce 2025 zaměřuje na téma „Brain and Immunity: Immunological Insights into Neurological Disorders“. Zdůrazňuje klíčovou roli imunologického výzkumu v porozumění neurologickým onemocněním a obrací pozornost vědecké i klinické komunity k této dynamicky se rozvíjející oblasti. 

Čtěte dále
Workshop Incucyte & Octet v akci – ohlédnutí se za BioA workshopem

Incucyte & Octet v akci – ohlédnutí se za BioA workshopem

15. dubna 2025

Připomeňme si společně atmosféru workshopu zaměřeného na bioanalytické přístroje Sartorius. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a podíleli se na inspirativní atmosféře.

Čtěte dále
Událost Navázali jsme exkluzivní partnerství se společností Alifax

Navázali jsme exkluzivní partnerství se společností Alifax

14. dubna 2025

Po krátké pauze jsme opět navázali spolupráci se společností Alifax - nově se stáváme výhradním distributorem jejich produktů pro Českou i Slovenskou republiku. Tato obnovená spolupráce přináší do našeho portfolia špičkové technologie z oblastí hematologie, molekulární biologie i mikrobiologie. 

Čtěte dále
Novinka BioVendor Group Academy otevřela brány moderního vzdělávání

BioVendor Group Academy otevřela brány moderního vzdělávání

31. března 2025

Vzdělávání a sdílení know-how jsou klíčové pilíře BioVendor Group. Proto jsme vytvořili novou platformu, která propojuje studenty, odborníky, instituce a partnery s nejmodernějšími poznatky v oblasti biotechnologií a laboratorní diagnostiky.

Čtěte dále
Událost Den boje proti TBC: Proč nesmíme polevit?

Den boje proti TBC: Proč nesmíme polevit?

24. března 2025

Světový den boje proti tuberkulóze připomíná význam včasné diagnostiky a léčby této infekční nemoci. Ačkoliv Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkým výskytem TBC, počet nově diagnostikovaných případů v posledních letech mírně přibývá.

Čtěte dále
Událost Co přinesla konference RANK? Novinky z virologie a diagnostiky

Co přinesla konference RANK? Novinky z virologie a diagnostiky

19. - 20. března 2025

Pozornost byla věnována novinkám v léčbě HIV, COVID-19 i atypických pneumonií. Řeč přišla i na diagnostiku pomocí PCR a využití zdravotních dat v medicíně. Podívejte se, co dnes hýbe světem biomedicíny.

Čtěte dále
Novinka Nový štítek ECO: Cesta k udržitelnější laboratoři

Nový štítek ECO: Cesta k udržitelnější laboratoři

18. března 2025

Zavádíme štítek ECO, který pomůže identifikovat, nejen v našem e-shopu, produkty šetrné k životnímu prostředí. První ECO štítky se objeví u některých produktů našich dodavatelů - Greiner Bio-One, Sartorius a Nerbe. Zjistěte více o ekologických řešeních pro laboratoře a diagnostiku!

Čtěte dále
Novinka Precizní genetická analýza s epicGEN Solid Cancer & MSI Kit 

Precizní genetická analýza s epicGEN Solid Cancer & MSI Kit 

17. března 2025

Seznamte se s epicGEN – NGS panely nové generace pro přesnou analýzu genomu. Novinka epicGEN Solid Cancer & MSI Kit slouží k cílené analýze 42 genů relevantních pro diagnostiku solidních nádorů a detekci genetických změn (InDel, SNP, CNV a MSI). 

Čtěte dále