Událost

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. Mezi naše partnery patří například Masarykova univerzita a Mendelova univerzita v Brně.

Oblast tzv. industriálních PhD prací spojuje akademický svět s podnikatelskou sférou a přináší významné inovace v oblasti výzkumu a diagnostiky.

Dotační projekt ADDIT-CE

V rámci dotačního projektu ADDIT-CE*, zaměřeného na výzkum a vývoj inovací v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci, byl vytvořen pilotní program pro nadané studenty doktorského studia. Díky naší účasti v tomto projektu jsme mohli přivítat dvě doktorandky z Masarykovy univerzity v Brně, Anetu Vaškovou a Anetu Kozelekovou, které spolupracují s naším oddělením CriCo pod vedením Darii Strouhalové.

*ADDIT-CE: Alzheimer's Disease Diagnostics Innovation and Translation to Clinical Practice in Central Europe, 101087124

Aneta Vašková: "Industriálny PhD program mi ponúkol jedinečnú možnosť spojiť vedecký výskum na univerzite s praktickým využitím vo firme akou je BioVendor…"

Aneta studuje druhý ročník doktorského programu Matematická biologie, bioinformatika a modelování na Masarykově univerzitě ve spolupráci s Loschmidtovými laboratořemi v ústavu RECETOX a zaměřuje se na výzkum biochemických a biofyzikálních funkcí apolipoproteinu E (ApoE). Cílem její práce je rozvíjet nové přístupy k léčbě Alzheimerovy nemoci. Spolupráce s BioVendorem jí umožňuje produkci ApoE proteinu v lidských buňkách, což je pro její výzkum velkým přínosem.

Industriálny PhD program mi ponúkol jedinečnú možnosť spojiť vedecký výskum na univerzite s praktickým využitím vo firme akou je BioVendor, čo hodnotím ako veľkú výhodu pre moju budúcu kariéru. Nový smer výskumu sústredený na proteín ApoE a jeho vplyv na výskum Alzheimerovej choroby pre mňa predstavuje vzrušujúcu a zásadnú zmenu, kde sa učím nové techniky a prístupy,“ doplňuje Aneta Vašková.

Aneta Kozeleková: “Velmi kladně oceňuji přátelskou atmosféru a nápomocný kolektiv na oddělení CriCo.”

Aneta je studentkou třetího ročníku doktorského studia na Masarykově univerzitě ve spolupráci s CEITEC – Central European Institute of Technology, kde se zaměřuje na charakterizaci struktury a interakcí proteinů spojených s neurodegenerativními onemocněními. Díky našemu laboratornímu, metodickému a technologickému vybavení má možnost připravit biologicky relevantní formu Tau proteinu v savčích buňkách, což by v její domovské laboratoři bylo obtížné dosáhnout.

Nad nabídkou dlouhodobější stáže v BioVendoru jsem dlouho neváhala, neboť jsem si mimo jiné chtěla rozšířit obzory za hranice akademické sféry. Práce v BioVendoru mi přináší možnosti naučit se nové metody a přístupy jako např. přípravu proteinů v savčích buňkách, ale také poznat firemní kulturu. Velmi kladně oceňuji přátelskou atmosféru a nápomocný kolektiv na oddělení CriCo.“ dodává Aneta Kozeleková.

Iveta Křepelková: “Ráda bych poděkovala celému týmu Molekulární diagnostiky společnosti BioVendor za pomoc a příjemné pracovní prostředí…”

Iveta začala spolupracovat s BioVendor Group hned po ukončení magisterského studia biochemie v roce 2014. Byla zaměstnána v dceřiné společnosti BioVendor Instruments, kde se podílela na vývoji a testování přístrojů pro laboratorní diagnostiku. I když ji tato technicky zaměřená oblast zaujala, stále ji to táhlo zpět k biochemii a molekulární biologii.

V roce 2017 proto začala pracovat na své disertační práci na oddělení Vývoje molekulární diagnostiky v rámci BioVendor R&D, kde dodnes působí jako samostatný pracovník výzkumu a vývoje se zaměřením na vývoj detekčních souprav pro stanovení krátkých RNA a aplikaci krátkých RNA v klinické diagnostice.

Její disertační práce patří mezi průkopníky průmyslových doktorátů. Vznikla pod vedením doc. MUDr. Igora Kisse, Ph.D., MBA, a byla vypracována na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Odbornými konzultanty byli prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. (CEITEC), a Mgr. Martina Hložánková, CSc (BioVendor R&D).

V rámci mé disertační práce se nám podařilo propojit univerzitu, společnost BioVendor a klinické pracoviště, čímž jsme vytvořili všestrannou mezioborovou spolupráci, která pro mě byla velkým přínosem. Téma práce je velmi atraktivní, a když člověk pracuje na něčem, co může reálně pomoci s diagnózou onemocnění, je to tou nejlepší motivací. Ráda bych poděkovala celému týmu Molekulární diagnostiky společnosti BioVendor za pomoc, příjemné pracovní prostředí a za možnost zde disertační práci vypracovat. Pokud vím, není to ve všech firmách samozřejmostí.“ dodává Iveta Křepelková pár vlastních slov.

Iveta úspěšně ukončila doktorské studium v únoru tohoto roku a promoce ji čeká pravděpodobně v červnu. Srdečně Ivetě blahopřejeme a přejeme jí hodně úspěchů v osobním i pracovním životě.

Chtěl/a byste i Vy získat stáž v BioVendor Academy? Ozvěte se nám

Hronská Alexandra
Hronská Alexandra
Head of HR

Další aktuality

Událost Přijďte nás navštívit na konferenci RANK

Přijďte nás navštívit na konferenci RANK

19. - 20. března 2025

Konference se uskuteční v hotelu Zlatá Štika v Pardubicích, kde nás najdete na stánku č. 15. Rády vám představíme novinky v laboratorní diagnostice a analýze nukleových kyselin. Zastavte se za našimi specialistkami a zjistěte, co je nového v oboru!

Čtěte dále
Novinka BioVendor Group navazuje partnerství s investiční společností ARCHIMED

BioVendor Group navazuje partnerství s investiční společností ARCHIMED

10. března 2025

BioVendor Group mění vlastníka a spojuje se se strategickým partnerem, čímž posiluje své vývojové a expanzní kapacity na globálním trhu diagnostiky.

Čtěte dále
Událost Medlab 2025: Inovace, partnerství a nové trendy v diagnostice

Medlab 2025: Inovace, partnerství a nové trendy v diagnostice

10. března 2025

Veletrh s více než 20 000 návštěvníky přinesl nová partnerství a rostoucí zájem o pokročilé laboratorní technologie. Klíčová témata letošního ročníku veletrhu patřila automatizaci, dostupnosti NGS sekvenování, POCT a využití umělé inteligence v diagnostice.

Čtěte dále
Novinka Objevte nový web GENOVESA a získejte přístup k pokročilým softwarovým řešením

Objevte nový web GENOVESA a získejte přístup k pokročilým softwarovým řešením

17. února 2025

Vše, co jste chtěli vědět o softwaru, najdete nyní přehledně na jednom místě. S potěšením vám představujeme naše nové webové stránky GENOVESA.

Čtěte dále
Workshop Od buňky k proteinu: Incucyte a Octet na jednom pódiu

Od buňky k proteinu: Incucyte a Octet na jednom pódiu

13. února 2025

Už poněkolikáté jsme uspořádali odborný workshop zaměřený na špičkové bioanalytické technologie od společnosti Sartorius, který opět přilákal odborníky z akademické i komerční sféry na Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Čtěte dále
Událost Revoluce v diagnostice na Colours of Sepsis

Revoluce v diagnostice na Colours of Sepsis

28. - 29. ledna 2025

Na Colours of Sepsis 2024 jsme představili revoluční diagnostické technologie, včetně Molecular Mouse od Alifax, která vzbudila mimořádný zájem. Co tato inovace přináší a jak mění diagnostiku?

Čtěte dále
Událost Meet Health. Future. People.

Meet Health. Future. People.

11. - 14. listopad 2024

BioVendor Group se i letos zúčastnil prestižního veletrhu MEDICA. Na tradičním místě se setkali kolegové, obchodní partneři a zástupci všech divizí skupiny, aby společně sdíleli novinky a nejnovější trendy z diagnostiky. Přečtěte si, jak probíhal druhý listopadový týden v Düsseldorfu.

Čtěte dále
Novinka fastGEN MSI Kit: Komplexní pohled na molekulární profil nádoru

fastGEN MSI Kit: Komplexní pohled na molekulární profil nádoru

2. prosinec 2024

BioVendor Group představuje nejnovější produkt - fastGEN MSI Kit. Tento inovativní test pro detekci mikrosatelitní nestability (MSI) využívá nejmodernější technologii sekvenování nové generace (NGS), čímž přináší do oblasti molekulární diagnostiky rychlost, přesnost a citlivost na zcela nové úrovni.

Čtěte dále