Událost

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. Mezi naše partnery patří například Masarykova univerzita a Mendelova univerzita v Brně.

Oblast tzv. industriálních PhD prací spojuje akademický svět s podnikatelskou sférou a přináší významné inovace v oblasti výzkumu a diagnostiky.

Dotační projekt ADDIT-CE

V rámci dotačního projektu ADDIT-CE*, zaměřeného na výzkum a vývoj inovací v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci, byl vytvořen pilotní program pro nadané studenty doktorského studia. Díky naší účasti v tomto projektu jsme mohli přivítat dvě doktorandky z Masarykovy univerzity v Brně, Anetu Vaškovou a Anetu Kozelekovou, které spolupracují s naším oddělením CriCo pod vedením Darii Strouhalové.

*ADDIT-CE: Alzheimer's Disease Diagnostics Innovation and Translation to Clinical Practice in Central Europe, 101087124

Aneta Vašková: "Industriálny PhD program mi ponúkol jedinečnú možnosť spojiť vedecký výskum na univerzite s praktickým využitím vo firme akou je BioVendor…"

Aneta studuje druhý ročník doktorského programu Matematická biologie, bioinformatika a modelování na Masarykově univerzitě ve spolupráci s Loschmidtovými laboratořemi v ústavu RECETOX a zaměřuje se na výzkum biochemických a biofyzikálních funkcí apolipoproteinu E (ApoE). Cílem její práce je rozvíjet nové přístupy k léčbě Alzheimerovy nemoci. Spolupráce s BioVendorem jí umožňuje produkci ApoE proteinu v lidských buňkách, což je pro její výzkum velkým přínosem.

Industriálny PhD program mi ponúkol jedinečnú možnosť spojiť vedecký výskum na univerzite s praktickým využitím vo firme akou je BioVendor, čo hodnotím ako veľkú výhodu pre moju budúcu kariéru. Nový smer výskumu sústredený na proteín ApoE a jeho vplyv na výskum Alzheimerovej choroby pre mňa predstavuje vzrušujúcu a zásadnú zmenu, kde sa učím nové techniky a prístupy,“ doplňuje Aneta Vašková.

Aneta Kozeleková: “Velmi kladně oceňuji přátelskou atmosféru a nápomocný kolektiv na oddělení CriCo.”

Aneta je studentkou třetího ročníku doktorského studia na Masarykově univerzitě ve spolupráci s CEITEC – Central European Institute of Technology, kde se zaměřuje na charakterizaci struktury a interakcí proteinů spojených s neurodegenerativními onemocněními. Díky našemu laboratornímu, metodickému a technologickému vybavení má možnost připravit biologicky relevantní formu Tau proteinu v savčích buňkách, což by v její domovské laboratoři bylo obtížné dosáhnout.

Nad nabídkou dlouhodobější stáže v BioVendoru jsem dlouho neváhala, neboť jsem si mimo jiné chtěla rozšířit obzory za hranice akademické sféry. Práce v BioVendoru mi přináší možnosti naučit se nové metody a přístupy jako např. přípravu proteinů v savčích buňkách, ale také poznat firemní kulturu. Velmi kladně oceňuji přátelskou atmosféru a nápomocný kolektiv na oddělení CriCo.“ dodává Aneta Kozeleková.

Iveta Křepelková: “Ráda bych poděkovala celému týmu Molekulární diagnostiky společnosti BioVendor za pomoc a příjemné pracovní prostředí…”

Iveta začala spolupracovat s BioVendor Group hned po ukončení magisterského studia biochemie v roce 2014. Byla zaměstnána v dceřiné společnosti BioVendor Instruments, kde se podílela na vývoji a testování přístrojů pro laboratorní diagnostiku. I když ji tato technicky zaměřená oblast zaujala, stále ji to táhlo zpět k biochemii a molekulární biologii.

V roce 2017 proto začala pracovat na své disertační práci na oddělení Vývoje molekulární diagnostiky v rámci BioVendor R&D, kde dodnes působí jako samostatný pracovník výzkumu a vývoje se zaměřením na vývoj detekčních souprav pro stanovení krátkých RNA a aplikaci krátkých RNA v klinické diagnostice.

Její disertační práce patří mezi průkopníky průmyslových doktorátů. Vznikla pod vedením doc. MUDr. Igora Kisse, Ph.D., MBA, a byla vypracována na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Odbornými konzultanty byli prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. (CEITEC), a Mgr. Martina Hložánková, CSc (BioVendor R&D).

V rámci mé disertační práce se nám podařilo propojit univerzitu, společnost BioVendor a klinické pracoviště, čímž jsme vytvořili všestrannou mezioborovou spolupráci, která pro mě byla velkým přínosem. Téma práce je velmi atraktivní, a když člověk pracuje na něčem, co může reálně pomoci s diagnózou onemocnění, je to tou nejlepší motivací. Ráda bych poděkovala celému týmu Molekulární diagnostiky společnosti BioVendor za pomoc, příjemné pracovní prostředí a za možnost zde disertační práci vypracovat. Pokud vím, není to ve všech firmách samozřejmostí.“ dodává Iveta Křepelková pár vlastních slov.

Iveta úspěšně ukončila doktorské studium v únoru tohoto roku a promoce ji čeká pravděpodobně v červnu. Srdečně Ivetě blahopřejeme a přejeme jí hodně úspěchů v osobním i pracovním životě.

Chtěl/a byste i Vy získat stáž v BioVendor Academy? Ozvěte se nám

Hronská Alexandra
Hronská Alexandra
Head of HR

Další aktuality

Událost Přijďte za námi na veletrh Medica 2024 v Düsseldorfu!

Přijďte za námi na veletrh Medica 2024 v Düsseldorfu!

11. - 14. listopad 2024

Objevte nejnovější inovace v diagnostice na veletrhu Medica 2024 v Düsseldorfu! BioVendor Group vás srdečně zve na náš stánek A92 v hale 3, kde vám představíme průlomová řešení, jako je biomarker MxA pro rozlišení infekcí, nebo novinky v technologiích CLIA, ELISA, NGS a dalších.

Čtěte dále
Událost Odborný seminář: Precizní medicína a NGS

Odborný seminář: Precizní medicína a NGS

5. listopadu 2024

Společnost BioVendor MDx Vás srdečně zve na odborný seminář, který se zaměří na aktuální vývoj v oblasti next-generation sequencing (NGS) a jeho klíčové aplikace v precizní medicíně

Čtěte dále
Událost Připojte se k nám na X. Kongresu KMINE 2024 v Ostravě

Připojte se k nám na X. Kongresu KMINE 2024 v Ostravě

30. října - 1. listopadu 2024

Naše organizace se i letos zúčastní X. ročníku Kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie. Infektologové, mikrobiologové a epidemiologové z České republiky i Slovenska zde budou sdílet své zkušenosti, diskutovat o nejnovějších výzvách a představovat inovace v oboru.

Čtěte dále
Novinka Hledáme posily! Přidejte se k našemu týmu

Hledáme posily! Přidejte se k našemu týmu

říjen 2024

Jste odborníkem ve svém oboru nebo hledáte novou výzvu? Naše společnost rozšiřuje svůj tým a právě teď hledáme motivované a talentované kolegy na několik klíčových pozic. Přidejte se k nám a rozvíjejte svoji kariéru v přátelském prostředí plném příležitostí!

Čtěte dále
Novinka Objevte MxA: Špičkový imunologický biomarker a jeho role v řízení infekcí a imunitních reakcí

Objevte MxA: Špičkový imunologický biomarker a jeho role v řízení infekcí a imunitních reakcí

říjen 2024

BioVendor Group představuje protein MxA, unikátní biomarker virové aktivity. Rozlišení mezi virovými a bakteriálními infekcemi pro účinnou antibiotickou léčbu – na třech různých platformách.

Čtěte dále
Událost BioVendor LM a Carl Zeiss spojili síly: Workshop o pokročilé mikroskopii

BioVendor LM a Carl Zeiss spojili síly: Workshop o pokročilé mikroskopii

24. - 25. září 2024

Ve dnech 24. a 25. září 2024 se konal společný workshop společností BioVendor – Laboratorní medicína, a.s. a CARL ZEISS, zaměřený na základní a pokročilou mikroskopii a její praktické využití. Akce byla určena především pro univerzitní prostředí, ale přilákala také odborníky z oblasti výzkumu a průmyslu.

Čtěte dále
Událost BioVendor na celostátním Sympoziu klinické biochemie FONS 2024

BioVendor na celostátním Sympoziu klinické biochemie FONS 2024

22. - 24. září 2024

Naše aktivní účast na celostátním Sympoziu Klinické biochemie FONS 2024, konaném v Pardubicích, se tentokrát zaměřila na panelovou diskuzi o problematice IVDR.

Čtěte dále
Událost Zkušenosti s měřením elektrolytů pomocí EXIAS e|1 ve FNUSA

Zkušenosti s měřením elektrolytů pomocí EXIAS e|1 ve FNUSA

září 2024

Na oddělení klinické biochemie FNUSA v Brně byl otestován přístroj EXIAS e|1 od rakouské firmy EXIAS Medical GmbH. A jak celé testování dopadlo se dočtete v tomto článku.

Čtěte dále