Novinka

Diagnostika založená na microRNA pomáhá odhalit rakovinu varlat včas. Movember je tady!

BioVendor Group se stává výhradním distributorem inovativních testů odhalujících rakovinu varlat. Metoda pracuje s měřením hladiny microRNA a BioVendor tak rozšiřuje své portfolio diagnostických přístupů.

“Diagnostice založené na miRNA se věnujeme už více než čtyři roky. Jde o moderní metody testování, které mají budoucnost nejen v diagnostice různých onkologických onemocnění, ale také neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimer nebo Parkinson, kde je zcela zásadní odhalit onemocnění včas,” vysvětluje Veronika Grešáková, produktová manažerka pro microRNA, která se v BioVendoru zabývá právě molekulární diagnostikou.

Diagnostické soupravy, které bude BioVendor Group výhradně dodávat na český i slovenský trh vyrábí německý výrobce mir|detect. Testy už prošly CE IVD certifikací, mají tak za sebou potřebné klinické testování a laboratoře a onkologické ústavy je mohou okamžitě aplikovat pro diagnostiku svých pacientů.

BioVendor Group se ale zabývá i vlastním vývojem v oblasti microRNA diagnostiky a pracuje tak například na diagnostické metodě pro odhalení nádoru tlustého střeva z krve pacienta. 

 

Spolehlivá metoda pro odhalení rakoviny varlat

“Diagnostika pomocí miRNA je v tomto případě založená na měření hladiny jedné konkrétní microRNA, jejíž hladiny se mění specificky při germinálních nádorech. Metoda je tak spolehlivější než dosavadní diagnostika pomocí proteinových markerů, jejichž zvýšení může ovlivnit množství faktorů, které s onkologickým onemocněním ani nemusí souviset,” popisuje Grešáková. Diagnostická metoda využívající měření microRNA tak ukazuje specificky na onemocnění varlat.

Díky miRNA lékaři včas odhalí návrat rakoviny

Testy je sice možné využít i pro primární diagnostiku rakoviny varlat, nicméně větší potenciál mají pro následný monitoring pacientů s pozitivním nálezem. V primární fázi je totiž specificita těchto nových markerů kolem 50 %.  

Díky následnému sledování hladiny microRNA ale dochází k včasné detekci návratu rakoviny a pacient tak nemusí například nezbytně podstupovat reoperaci nebo chemoterapii. Častěji pak mohou lékaři pacientovi zasažený orgán zachránit. Klasické proteinové markery jsou totiž měřitelné až v pozdější fázi vývoje onemocnění, kdy už může být pozdě.

O novou metodu projevil zájem Masarykův onkologický ústav

“Nedávno proběhlo školení pro Masarykův onkologický ústav, který o nové metody testování tohoto onemocnění projevil zájem,” říká Grešáková. Nová diagnostická souprava je určena právě pro laboratoře a větší ústavy, které se zaměřují na včasnou diagnostiku onkologických onemocnění.

"Rozhodli jsme se diagnostiku pomocí měření miRNA minimálně vyzkoušet, protože MOÚ se specializuje na péči onkologicky nemocných. Stále se hledají nové markery, které by umožnily odhalit přítomnost tumoru v ranných stadiích a umožnily by včasný záchyt návratu choroby. Klasické tumorové markery tu touhu po diagnostice časných stadií nádoru nenaplnily a proto posunutím diagnostiky na molekulární úroveň bychom v miRNA mohli hledané markery s vysokou senzitivitou a specificitou pro přítomnost tumoru objevit," komentuje primářka oddělení laboratorní medicíny na MOÚ, MUDr. Zdeňka Čermáková, Ph.D.  

 Další využití microRNA v diagnostice

MicroRNA se už využívá například také pro diagnostiku BKV (lidský polyomavirus), který je v populaci velmi rozšířen a běžně není pro zdravého člověka ohrožující, protože přežívá v ledvinách pouze v latentní fázi. “Riziko ale nastává ve chvíli, kdy jsou tyto ledviny transplantovány do těla jiného pacienta. Po transplantacích se totiž využívají tzv. imunosupresiva, která potlačují funkci imunitního systému. Ten však zabraňuje množení viru v ledvinách. Vlivem imunosupresiv je tato funkce imunitního systému oslabena a virus se může začít replikovat,” vysvětluje další využití microRNA Grešáková.  

“Reakce v těle pacienta s transplantovanou ledvinou se pak příliš neliší v případě, že se jedná o nakažení lidským polyomavirem a v případě odmítnutí štěpu. Zásadně se ale liší léčba obou těchto stavů. Díky měření specifických hladin microRNA jsou lékaři schopni rozlišit, o kterou z reakcí se jedná a nasadit správnou léčbu včas,” dodává. Metodu už v České republice ve spolupráci s BioVendor Group testuje například Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Další aktuality

Novinka Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

Seznamte se s novými členy z rodiny přístrojů od firmy Sartorius

1. července 2024

Přáli byste si přístroj, který Vám pomůže s péčí o buněčné kultury, vyselektuje správné buňky pro další proces a zanalyzuje interakce buněčných produktů? Seznamte se.

Čtěte dále
Událost CLIA workshop ve slovenském duchu

CLIA workshop ve slovenském duchu

20. června 2024

Ke konci června jsme na Karásku uspořádali workshop zaměřený na řešení CLIA. Zúčastnilo se ho 6 klientů z různých koutů Slovenska, od Žiliny, Piešťan až po Prešov. 

Čtěte dále
Událost Workshop Aesku na Karásku

Workshop Aesku na Karásku

11. - 12. černa 2024

Stejně jako minulý rok, jsme i letos přivítali na Karásku laboratorní pracovníky, kteří se specializují na přípravu a vyhodnocení metody nepřímé imunofluorescence. 

Čtěte dále
Událost Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

Spolupráce s univerzitami na industriálních PhD pracích

červen 2024

Program BioVendor Academy zastřešuje spolupráci s českými vysokými školami, což umožňuje studentům propojit jejich disertační, diplomové nebo bakalářské práce s praktickým výzkumem a vývojem v BioVendor Group. 

Čtěte dále
Událost Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

Teambuilding aneb mrkněte, co všechno jsme zažili

6. června 2024

Krásné datum 6.6. propojilo kolegy z českých a slovenských divizí naší firmy, aby se již po čtvrté setkali na půdě areálu Šneksport. 

Čtěte dále
Událost Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

Představení novinek na LABOREXPO & PROCESEXPO

5. - 6. června 2024

Veletrh je již za námi. Byly to dva dny plné inovací, objevů a inspirativních setkání! Pojďte se spolu s námi podívat, jak to celé probíhalo. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a udělali z této akce nezapomenutelný zážitek.

Čtěte dále
Událost  Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

Historie a genetika se setkaly na ESHG 2024 v Berlíně

1. - 2. června 2024

V Berlíně se uskutečnil 57. ročník ESHG, kde byly prezentovány nejnovější výzkumy genomu, technologické inovace a diskutovány etické otázky. Hlavními řečníky byli Svante Pääbo a další nositelé Nobelovy ceny.

Čtěte dále
Událost Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

Workshop o Alzheimerově nemoci opět u nás na Karásku

23. května 2024

Podruhé jsme s nadšením přivítali partnery projektu ADDIT-CE* na workshopu zaměřeném na inovace v diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci.

Čtěte dále