Díky prostorným konferenčním sálům a dalším zázemím, které centrum ALDIS nabízí, bylo možné uspořádat širokou škálu odborných sekcí. Doprovodné prezentace nabídly nejnovější technologické inovace, zatímco diskusní zóny a posterová sekce byly doslova přeplněny nadšenými účastníky.
Klinická biochemie je na prahu nových možností a výzev
Zásadní témata sjezdu zahrnovala rozvoj oboru, jeho management, systém a vzdělávání. Bylo jasné, že klinická biochemie je nyní příležitostí v propojení a rozšíření oblastmi molekulární biologie a separačních metod, například detekce pomocí hmotnostní spektrometrie, dostává k nových výzvám a možnostem diagnostiky. Diskuse o kalciofosfátovém metabolismu, uplatnění oboru v kardiologii a technologických aspektech automatizace byly také v centru pozornosti. Zajímavým inovativním tématem bylo zahrnutí umělé inteligence (AI) a jejího stále rostoucího vlivu na laboratorní medicínu.
Mezinárodní odborníci na pódiu
Jedním z vrcholů sjezdu bylo vystoupení několika špičkových odborníků z Evropy. Dr. Ch.J.L. Farrell z Austrálie přednesl téma "Umělá inteligence v praxi. Profesor M. Plebani z Itálie se věnoval tématu "Integrovaná diagnostika: budoucnost laboratorní medicíny?". Dr. E. Cavalier z Belgie se zaměřil na "Aktualizace v PTH". Jejich přednášky nejen osvětlily nejnovější trendy a postupy v oboru, ale také umožnily účastníkům porovnat, kde stojí česká klinická biochemie v mezinárodním kontextu.
Pozvání na workshop v Praze
Během sjezdu jsme měli tu čest představit naši novinku v - automatickou sedimentaci (ERS) od italské značky DIESSE, s níž máme již dlouhodobou zkušenost v podobě spolupráce naší dceřiné společnosti Test Line.
Když se teorie setká s praxí
Závěrem můžeme říci, že XVI. celostátní sjezd klinické biochemie byl skvělým příkladem toho, jak akademické a průmyslové komunity mohou spolupracovat na posunutí hranic vědeckého poznání. Díky této události je česká komunita klinické biochemie ještě lépe připravena čelit výzvám budoucnosti.