Bio Vendor

Nový způsob testování: LAMP testy jsou rychlé a účinné, mohou být řešením pro plošné testování

LAMP testy však narozdíl od PCR nevyžadují izolaci nukleové kyseliny (RNA), ani speciální přístroj pro amplifikaci (termocycler), přesto si však zachovávají větší citlivost, než v současnosti nejvíce využívané antigenní testy. “Pro zdravotnická zařízení, která budou LAMP testy využívat, bude jistě významným přínosem finanční úspora při odstranění izolačního kroku. Toto zároveň umožní laboratořím snazší plánování kapacit a zvýšení průchodnosti vzorků laboratoří,” dodává Pindurová.


BioVendor Group představuje další z využitelných metod diagnostiky viru SARS-CoV-2 a uvádí na trh LAMP testy.

 

Jednoduchost provedení umožní zavedení tohoto testu i do portfolia laboratoří, které nedisponují speciálním vybavením pro molekulární diagnostiku. Velkým laboratořím zase mohou LAMP testy ušetřit čas i náklady. A v neposlední řadě umožní rychlé, kvalitní a cenově dostupné testování zájemců i mimo centrální laboratoře, např. na mobilních stanovištích.

Další výhodou inovativních testů je, že si vystačí se vzorky slin. Právě výtěr z nosohltanu je totiž u mnohých hlavní příčinou odporu vůči plošnému testování.


Jednoduchost – klíč k úspěchu plošného testování

LAMP testy jsou navrženy pro uživatelsky komfortní provedení přímo v místě odběru. “Laicky řečeno, LAMP testům stačí určitá teplota. Vše se odehrává v jediné zkumavce – díky tomu je možné analyzovat vzorky v běžných laboratořích či mobilních odběrových místech,” dodává Pindurová.


Přístroj, který si může dovolit každý

LAMP testy brzy doplní i přenosný přístroj, jehož pořízení si může dovolit i malá firma. “Náš detektor přijde řádově na desítky tisíc korun. Práce s ním už nemůže být jednodušší – stačí vložit vzorek a vyčkat na provedení testu. Zelená kontrolka znamená negativní výsledek, červená pozitivní,” popisuje možnou budoucnost plošného testování ředitelka molekulární divize BioVendor Group.


Šance na návrat k normálu

Právě kombinace cenové dostupnosti, rychlosti a spolehlivosti předurčuje LAMP testy k využití všude tam, kde doposud slouží antigenní testy s vysokým procentem falešně negativních výsledků.

Zavedení nové technologie z brněnských laboratoří do plošných preventivních opatření by mohlo znamenat zásadní obrat ve vývoji pandemické situace – a urychlení návratu zpět k běžnému životu každého z nás.

Nová diagnostická metoda právě prochází certifikací a je tak zatím dostupná pro vědecké účely (RUO), brzy ale bude možné ji aplikovat také pro klinické využití (CE IVD) například v rámci plošného testování větších podniků nebo během hromadných akcí.

Více o LAMP testech najdete na webu biovendor.com/LAMP


Líbil se vám článek? Chcete sledovat, co se děje ve světě diagnostiky a objevů?
Sledujte náš LinkedIn a dejte o článcích vědět ostatním.

© BioVendor 2021 | Created by REDENGE